Erion Braçe propozon çmim tavan për qiratë e shtëpive: “Po e vuajnë studentët!

Deputeti i Partisë Socialiste Erion Braçe ka hedhur idenë e vendosjes së një çmimi tavan për qiratë e banesave në Tiranë, të cilat kanë njohur një rritje të ndjeshme gjatë muajve të fundit. Braçe tha gjatë një interviste në “Report TV” se studentët janë shtresa që preket më shumë nga rritja e çmimit të qirave, teksa nga java tjetër ata do të jenë në kryeqytet për të nisur vitin e ri arsimor.

Ai solli shembullin e Austrisë, vend që ka vendosur çmim tavan për të frenuar rritjen e qirave, teksa aludoi se pronarët spekulojnë me çmimet.

“Javës tjetër kemi këtu studentët, ndërkohë që rriten çmimet e qirave. Pse rriten çmimet e qirave? U rrit uji? Jo! U rritën dritat? Jo.

Me këtë të merremi, me shtresën që preket më shumë. Pse kemi vendosur lehtësime për transaksionet imobilare, ndërkohë që rriten çmimet e qirave. Austria e vendosi çmimin tavan, ne pse jo”, tha Braçe.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.

Na ndiqni: