Ndryshon moti/ Nga nesër rikthehen ditët me diell, temperaturat do shkojnë deri në 24 gradë

Gjatë ditës së sotme në vendin tonë ka mbizotëruar një mot me reshje shiu, por duke nisur nga nesër priten përmirësim të kushteve atmosferike. Sipas Shërbimit Meterologjik Ushtarak për ditën e mërkurë vendi ynë do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike.

“Moti parashikohet fillimisht në orët e para të ditës me vranësira e kthjellime. Më pas moti parashikohet i kthjellët në të gjithë territorin përjashtuar vranësirat e pakta kalimtare në relievet malore në lindje. Era do të fryjë me drejtim verilindje – veriperëndim me shpejtësi mesatare 1-8m/sek, duke bërë që valëzimi në dete të jetë i forcës 1-2 ballë”

Temperaturat parashikohen:

E papritur/ Ina Ejlli merr Instagramin e të vëllait Luiz, ndërron emrin e adresës…

Luiz Ejllin nuk do e gjeni më në Instagram me emrin e tij. Kjo pasi tashmë menaxhimin e ka marrë e motra, Ina Ejlli. Ajo ka treguar me anë të një statusi në story se kjo ka ardhur për shkak se sulmeve të vazhdueshme që i janë bërë atij profile. Fansa të dashur. Për arsye sulmesh deri në ekstrem për të vjedhur këtë instagram, motra e Luizit që është zotëruesja e këtij instagrami, do ta menaxhojë vetë. Me shumë dashuri familja e Luizit”, shkruhet në story.

Kjo ka shkaktuar pakënaqësi te fansat e Luizit, e ndërsa mbetet për të parë nëse kjo do të reflektohet edhe në numrin e ndjekësve.

U kapën me emigrantë të paligjshëm, procedohen penalisht dy persona në Korçë…

Dy persona janë në ndjekje penale pasi janë kapur duke fshehur emigrantë të paligjshëm. 29-vjeçarit M. C., dhe A. B., 27 vjeç, iu gjetën gjithsej 4 emigrantë, të cilët dyshohet se janë ndihmuar me qëllim kalimin e kufirit, ilegalisht. Ndërkohë edhe një 43 vjeçar është arrestuar në Devoll pasi u kap duke drejtuar mjetin në gjendje të dehur.

Njoftimi i Policisë:

Specialistët për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme dhe Narkotikëve të DVP Korçë referuan materialet në Prokurori ku filloi procedimi në gjendje të lirë për shtetasit M. C., 29 vjeç, banues në fshatin Porodinë, Korçë dhe A. B., 27 vjeç, banues në fshatin Dishnicë, Korçë, pasi gjatë kontrolleve të ushtuara nga shërbimet e Policisë Kufitare të Kapshticës, në automjetin përkatës që drejtonte secili nga këta shtetas, u gjetën të fshehur gjithsej 4 emigrantë, të cilët dyshohet se ishin ndihmuar nga shtetasit e proceduar, me qëllim kalimin e kufirit, ilegalisht.

Skënderbeu mund Teutën në sfidën e prapambetur dhe hedh sytë nga kreu…

Java e 13-të e kampionatit kombëtar në volejbollin për femra zhvilloi dje në Durrës një nga ndeshjet e prapambetura. Në Pallatin e Sportit “Ramazan Njala”, Teuta vendase humbi 0-3 me sete me Skënderbeun. Korçaret nuk e vendosën në diskutim fitoren, duke marrë pikë me vlerë në garën për titullin kampion.

Seti i parë u mbyll 21-25, teksa në setin e dytë vajzat e Orlando Kojës fituan bindshëm 6-25. Edhe në setin e tretë nuk ka pasur histori, me korçaret që e mbyllën 16-25. Pas javës së 13-të, Partizani kryeson me 36 pikë, Skënderbeu e ndjek me 34 pike dhe me pas Tirana 32 pikë.

Renditja:

Nga banor në Big Brother në opinionist, Ronaldo Sharka merr rolin e rëndësishëm….

Gazetari i njohur Ronaldo Sharka ishte një nga personazhet më të komentuar në “Big Brother VIP”, ku edhe pas daljes vazhdoi të ishte në vëmendje. Por pas kësaj eksperience, Ronaldo ka marrë një rol të rëndësishëm. Ai ka bërë të ditur se do e shohim opinionist në “Përputhen”.

“Sot dhe në ditët në vazhdim mund të më ndiqni në rolin e opinionistit në Përputhen”, shkruan Ronaldo.

Sipermarësi Italian në Shqipëri thirrje qeverisë: “Nuk kemi punëtorë, bëni të pamundurën për të frenuar ikjen e të rinjve…

Sipërmarrësit italiane i kanë bërë thirrje qeverisë që të frenojnë fenomenin e shpopullimit, pasi sipas tyre gjatë kohëve të fundit po përballen me mungesën e puntorëve. Presidenti i konfindustrisë shqiptare, Sergio Fontana, tha se qeveria shqiptare duhet të bëjë të pamundurën që të mbajë të rinjtë në Shqipëri.

“Në Shqipëri janë të pranishëm shumë kompani italiane që operojnë në disa sektorë të ekonomisë dhe që janë në nevojë për kapital njërëzor. Kërkesa që ne I bëjmë qeverisë është që të bëjë pamundurën që të mbajë të rinjtë në Shqipëri duke kontribuar në sektorët kryesorë nëpërmjet formimit professional”, tha ai.

Sipërmarrësit italiane vënë në dukje dy rrugët ku duhet të fokusohet qeveria për ti amortizuar efektet e emigrimit të fuqisë punëtore.

E para është investimi në arsim, në atë profesional për të përgatituar të rinj të kualifikuar. Nga ana tjetër qeveria duhet të mbështesë me stimuj fiskal ata sektorë të ekonomisë që janë më në nevojë duke kontribuar në këtë mënyrë që të rinjtë të mos largohen.

Sipas konfidustria Shqiptare, sektori I teknologjisë dhe informacionit duhet të jetë në fokus të poltikave të qeverisë, si dega më e kërkuar nga të rinjtë.

Blendi Gonxhja: “Çmimi i patentave do të rritet, nuk jemi tërhequr….

Drejtoria e Përgjithshme e Transportit Rrugor duket se nuk ka “ndërruar” mendje, pasi çmimi i patentës do të rritet. Drejtori i DPSHTRR, Blendi Gonxhja thote se kjo është diçka e domosdoshme, e cila jo vetëm që zhduk konkurrencën, por rrit edhe cilësinë e shoferave, pasi shqiptarët janë të pasur. Mirëpo, Gonxhe nuk përmend që para çmimit të patentës janë një sërë gjërash që duhet të rregullohen. Të parat janë rrugët dhe sinjalistika në rrugë. Jo pak herë janë rrugët e amortizuara dhe sinjalistika shkaqet e aksidenteve në Shqipëri.

Më konkretisht Gonxhe është shprehur:

Nuk jemi tërhequr, me Autoritet, pa Autoritet ajo do të eci para. Nuk diskutohet që jo vetëm që nuk rrezikon konkurrencën kjo që po bëjmë ne në mënyrë të pariparueshme, por në mënyrë të pariparueshme rrezikohej konkurrenca nga ajo që nuk po bënte autoriteti dhe autoritetet e tjera që nuk kanë punuar në vite për të mbrojtur konkurrencën e ndershme.

Nuk mund të ulim kokën në rërë si struci e të themi që jemi të varfër, ndërkohë që ne jemi shumë të pasur, paguam 403 milionë dollarë. Po kur vjen puna nuk duam ta bëjmë 100-200 euro më shumë atë testin e ta bëjmë të plotë, të mos jetë fiktiv. Pra, dua të them që ne nuk i ikim dot kësaj pune. Kjo punë kërkon edukatë, kërkon kulturë.

Kemi qenë në një burg me Qetsorin”/ Bled Mane: “Ai qëndronte në bodrum me hajdutët e pusetave…

Gjatë qëndrimit të tij në “Big Brother VIP”, Bledi Mane foli shpesh për 3 eksperiencat e tij me burgun. Gazetari ka qenë tre herë i arrestuar, por më shumë se një faj, ai e tregonte këtë me krenari duke e nxjerrë në pah në çdo moment kritik të qëndrimit të tij në shtëpinë e famshme. Por doli Bledi Mane dhe hyri Qetsori.

Edhe ky i fundit ka patur një histori me qelitë e errëta. Por ndryshe nga Bledi, Qetsori duket se nuk e ka me shumë qef historinë e tij të arrestimi. “Nuk jam çun burgu unë! “, është shprehur ai. Por për këtë duket se Bledi ka dashur të thotë fjalën e tij. Ai a treguar se ka qenë në një burg me Qetsorin, por me një ndryshim…

Me Qetsorin kam qenë në burg, por me një ndryshim të vogël. Unë shërbeja të biblioteka e burgut lart në kat të tretë, ndërsa Qetsori qëndronte gjatë gjithë kohës poshtë të gjirizet, te bodrumi aty ku zakonisht izolohen xhepistët dhe hajdutët e pusetave…””, janë fjalët e Bledi Manes.

Në janar të vitit 2012, Qetsori u akuzua nga Policia me akuzën e vjedhjes dhe u la i lirë pak ditë më vonë.

S’përmbahen burrat nga Korça, Pogradeci dhe Devolli, rrahin grate dhe komshinjtë…

Specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Pogradec arrestuan në flagrancë shtetasin E. H., 37 vjeç, banues në Pogradec, pasi ka ushtruar dhunë fizike ndaj bashkëshortes së tij, për të cilën u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme

Gjithashtu specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Korçë referuan materialet në Prokurori dhe shpallën në kërkim shtetasin G. Ç ., 38 vjeç, banues në fshatin Dishnicë, Korçë, pasi dyshohet se në ambientet e një lokali, ka ushtruar dhunë ndaj ish-bashkëjetueses së tij.

Po këta specialistë referuan materialet në Prokurori ku filloi procedimi në gjendje të lirë për shtetasin P. B., 41 vjeç, banues në fshatin Braçanj, Devoll, pasi dyshohet se për motive të dobëta, ka goditur me grushte, një shtetas.

Bujë e madhe/ Ahmetaj nën hetim nga SPAK për tre vepra penale…

Ish-ministri socialist Arben Ahmetaj është duke u hetuar nga Struktura e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar. Ndaj Ahmetajt, tashmë SPAK po kryen hetime për tre vepra penale, shpërdorim detyre, pastrim parash dhe korrupsion.

SPAK ka marrë në pyetje edhe ish-bashkëshorten e Ahmetajt, e cila ka deklaruar se ka në pronësi vetëm një shtëpi në zonën e ish-Bllokut në Tiranë, por jo vilë. Ky zhvillim vjen pas kontrolleve të befasishme që agjentët e Byrosë Kombëtare të Hetimit zhvilluan në banesën e bashkëshortes së Ahmetajt në Gjirin e Lalëzit.

Vis Pupa për Olta Gixharin: “Ajo vetëm aktron, as dua të ulem afër saj ka energji negative

Lorenci dhe Elvisi biseduan mëngjesin e sotëm për lojën e Oltës deri në këtë pikë. Sipas Lorencit ajo e ka marrë shumë seriozisht lojën dhe po tregon një anë negative duke u foksuar aq shumë aty. Ai i tha Elvisit se në “Prime” e nesërm, nuk do ulet më pranë Oltës, sepse sipas tij, i transmeton energji negative. Ai u shpreh se nuk po gjykon personalitetin e saj dhe as mënyrën se si mund të jetë në jetë jashtë shtëpisë së Big Brother, por brenda po luan keq.

Elvisi nga ana tjetër tha se Olta aktron shumë dhe tha se në jetën jashtë nuk është fare ashtu siç shfaqet brenda në shtëpi. Të dy djemtë thanë se është shumë e rëndësishme që të jesh vetvetja në këtë lojë dhe pavarësisht se publiku mund të krijoi një opinion të keq apo të mirë për ty, të paktën ai është karateri yt.

Këmbimi valutor 21 Mars 2023…

Sot më 21 mars 2023, dollari amerikan blihet me 106.2 lekë dhe shitet me 107.4 lekë. Euro blihet me 114 lekë dhe shitet 114.6 lekë. Paundi britanik sot blihet me 129.7 lekë dhe shitet me 130.8 lekë. Franga zvicerane këmbehet sot në blerje me 114.3 lekë, ndërsa në shitje me 115.3 lekë.

Më poshtë po sjellim të dhënat e këmbimit valutor, për të gjitha monedhat e huaja.

A do jetë Donaldi pjesë e ‘Më lër të flas’? Romeo i shuan të gjitha dyshimet

Dy vëllezërit Veshaj do jenë sërish bashkë në krye të emisionit ‘Më lër të flas’. Edhe pse tërhoqën vëmendje me spotin e parë të emisionit, ku shfaqej Romeo i cili tregonte se do ishte i vetëm në moderim, sot u zbuluan prapaskenat, e pjesë e saj shihet të jetë edhe Donaldi. Ai qëndron i ulur te regjia, duke i hequr zërin Romeos, i cili moderon i vetëm në skenë. ‘Më lër të flas’- i thotë në fund Romeo, vëllait të tij.

E pra, spoti i parë e mori vëmendjen që donin për nisjen e programit të tyre. Tashmë s’ka asnjë dyshim, që Donaldi dhe Romeo do jenë sërish në krye të programit, e që asnjëri nuk do largohet nga ekrani. S’të lë njeri rehat ta shijosh suksesin vetëm. S’ta do njeri të mirën sot”– shkruan Romeo në Instagram.

Të çmendur pas Luizit dhe Kiarës/ Ndjekësja i vë mbesës emrin e moderatores….

Big Brother është kthyer në kryefjalë, ndërsa një simpatizantë e flaktë e çiftit Kiara-Luiz ka habitur jo pak me veprimin e saj. Së fundmi në aplikacionin “Big Love” Kiara Tito ka marrë një mesazh nga një simpatizante e saj, e cila pasi e komplimentoi i tregoi se i ka lënë emrin e saj mbesës së sapolindur.

Moderatorja këtë herë mesazhet nga ndjekësit i lexoi nga suita vetëm për vetëm me Luizin, ku të dy nuk e fshehën gëzimin pas këtij vlerësimi që lexuan.