QSUT s’bën ndërhyrje kirurgjikale për goditjet në tru/ Braçe: “Kriminale, duhet luftuar monopoli…

Nga Erion Brace:

E SHIHNI QE KA EDHE “MONOPOL TE MIRE”?! KY ESHTE QENDRIMI NE MEDIA: MERRUNI ME SHTETIN, LERENI MONOPOLIN, KA PUNEN E TIJ! Qe ne kete vend ka “MONOPOLE TE MIRA”, kete na i kane mesuar AUTORITETE ne detyre per ti luftuar por qe shiten per nje rryshfet, INSTITUCOONE qe zgjasin apo replikojne modele te tilla MONOPOLI; nuk eshte e re kjo;

POR QERSHIA MBI TORTE ESHTE MEDIA QE DUHET TE JETE E PAVARUR, POR QE BEHET “MUTE” PERBALLE NJE MONOPOLI QE PAGUAN REKLAMA APO TE VE PURON NE GOJE! Sot lexova se MONOPOLI ne tregun e sherbimeve private spitalore, egzaminimeve dhe nderhyrjeve, QENKA I MIRE!

NATYRISHT QE KY LLOJ KLIENTELIZMI ESHTE I NEVERITAHEM!

Po e ripostoj fjalen ne Komisionin e Ekonomise me kerkesen per AUTORITETIN E KONKURENCES, per te qene i qarte: NUK ESHTE AS GABIM E AS KRIM, QE SHERBIME SHENDETESORE TI OFROJ PRIVATI! KEQ ESHTE KUR KJO MUNDESI KTHEHET NE MONOPOL! SHKELJE LIGJI ESHTE ABUZIMI NGA KJO POZITE-MONOPOLI, ME CMIMET E KETYRE SHERBIMEVE! KRIM KTHEHET KUR ABUZIMI SJELL NJE CMIM KREJT TE PAJUSTIFIKUAR POR MUNDESUAR NGA MONOPOLI, KUSHTEZUAR ME PARAPAGIM TE SHERBIMIT KUR NE E PARA ESHTE JETA, JO PARAJA!

E gjitha kjo ne nje treg qe sipas “deklarimeve te veta”-imagjinoni ato reale, po i kalon 300 MILION EURO ne vit, eshte shume, po shume fare!


Nderkohe, dje degjova se Qeveria vendosi te paguaj faturen e MONOPOLOT, per Genc Fugen; qe mbulon shpenzimet e nje njeriu ne urgjence mjekesore PER JETEN, eshte detyre e saj; POR A MJAFTON? Une them jo; E para, duhet modernizuar shuuume me shpejt sektori publik; mirefinancuar me para qe gjithnje mungojne-por jo per te paguar Monopolin; E dyta, duhet luftuar Monopoli dhe abuzimi me kete pozite ne nje sektor jetik; PAGUAJ OSE VDIS ESHTE FAR WEST, JO SPITAL QOFTE EDHE PRIVAT!

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.

Na ndiqni: