Andi Bushati: “Shqipëria të mos hiqet më katolike se Papa, ç’të keqe ka që një familje rusësh t’i bëjnë pushimet në Shqipëri?

Andi Bushati mendon Shqipëria duhet të vazhdojë të pranojë turistë rusë, pavarësisht se nuk kemi fluks të madh të tyre. “Shqipëria nuk ka pse hiqet në këtë agresion më katolike se Papa”, tha Bushati në emisionin Shock në Euronews Albania. Ai tha se shqiptarët nuk e kanë të drejtën t’i ndajnë rusët në kriminelë dhe jo kriminelë.

“Ç’të keqe ka që një familje rusësh nga Moska t’i bëjnë pushimet në Shqipëri?”, tha ai.

Vendimi i qeverisë për t’i lejuar rusët është i drejtë sipas Bushatit, por analisti thotë se ky pragmatizëm racional bie ndesh me veprimin tjetër të qeverisë, që ka emëruar rrugën para ambasadës ruse “Ukraina e Lirë”.

Ndërsa, Baton Haxhiu nuk është dakord që turistët rusë të lejohen në Shqipëri.

Ai tha se rusët nuk do të duhej të udhëtonin pasi “potencialisht e kanë votuar Putinin”.

“Me këtë parim nuk duhet të lëmë të shkojnë në bregdet as shqiptarët, se kanë votuar Edi Ramën”, ia ktheu Bushati. Presidenti Ukrainas Zelenski u kërkoi sot shqiptarëve në një lidhje të drejtpërdrejtë në seancën parlamentare që të mos lejojnë turistët rusë në vend.

Gola dhe spektakël /Liverpool bën përmbysje e madhe dhe shkon në finale e Champion League(Video)

Liverpooli është kualifikuar në finale të Ligës së Kampionëve duke eliminuar Villarrealin pas triumfit edhe në ndeshjen kthyese gjysmëfinale (3-2). Takimi i parë i zhvilluar në Anfield u mbyll me fitoren prej 2-0 të Redsave, ndërsa ekipi anglez fitoi edhe në sfidën kthyese në Estadio de la Ceramica (3-2) për t’u kualifikuar me rezultat të përgjithshëm prej 5-2. Pas një pjese të parë të luajtur në ritme të çmendura, Villareal është dorëzuar në pjesën e dytë përballë Liverpool që ka dalë në lojën e tij dhe ka shtyrë fort duke përmbysur sfidën nga 2-0 në 2-3.

Në pjesën e dytë, në harkun kohor të 5 minutave, ëndrra e madhe e “nëndetëses së verdhë” do të merrte fund kur fillimisht Fabinho dhe më pas Luis Diaz do të firmosnin dy golat e 2-2. Liverpool bëhet padron i fushës dhe menaxhon me qetësi, Villareal nis të dorëzohet. Aq sa portieri Rulli bën një gafë dhe i jep kohën Mane që ta driblojë dhe shënojë golin e 2-3. Në finale, Liverpooli do ta presë fituesin e duelit ndërmjet Real Madridit dhe Manchester Cityt.

Ndërsa Klopp bëhet trajneri i parë në histori të futbollit anglez që dërgon skuadrën e tij në 3 finale në të njejtin sezon:CARABAO CUP, FA CUP DHE CHAMPIONS LEAGUE.

Kur do ma prezantosh ndonjë shoqe?’/ Kërkesa e shefit të krimeve për konkurrenten për police…

Denoncimi i radhës e ka çuar emisionin investigativ “Stop” në Lushnje. Një nënë e divorcuar dhe me një vajzë certifikohet për police burgu dhe jep dorëheqjen nga puna që bënte si police bashkiake në qytetin e Lushnjes. Shefi i Krimeve në Komisariatin e Divjakës sipas procedurës ka dërguar informacion negativ tek burgjet për kandidaten. Në fakt, dënimi i vëllait të kandidates për trafik klandestinësh e ka penalizuar njëherë atë kur kërkoi të bëhej police shteti. Ndaj në këtë rast, gruaja para se të regjistrohej në konkursin ku dhe u certifikua u konsultua dhe iu tha se nuk i prishte punë rasti i të vëllait.

Denoncuesja: Problemi im qëndron tek pjesa që më kanë penalizuar, skualifikuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve pasi unë u certifikova, kalova provimet dhe çdo gjë dhe komisariati i zonës time më skualifikoi, më penalizoi duke më çuar një vërtetim besueshmërie negativ.

Unë kam punuar pranë bashkisë Divjakë si policie bashkie, kam punuar gati 2 vjet e gjysëm deri në momentin që u hapën aplikimet për në Policinë e Burgjeve. I kam bërë gati të gjitha dokumentet, kam dorëzuar dosjen në Drejtorinë e Përgjithshme dhe ku u përzgjodh dosja ime dhe pastaj filluan testimet.

Gazetari: Sa kanë zgjatur këto testime dhe kualifikimet që ju keni bërë për këtë vend pune?

Denoncuesja: Në Shatator unë kam dorëzuar dosjen atje, në Tetor jam njoftuar që dola fituese, që dola një prej fituesve. Kam filluar testimet që zgjatën Tetor-Nëntor. Domethënë që brenda kësaj periudhe u bënë 4 testime dhe unë tek të 4 dola fituese. Pasi i mbarova të 4 provimet, dolën datat e trajnimeve dhe në këtë periudhë unë jam detyruar që të lë punën në bashki për të ndjekur trajnimin që bënte drejtoria, kështu që u detyrova të lë punën që të bëj trajnimin 2 muaj. Trajnimi filloi në Dhjetor dhe përfundoi në 2 Shkurt. Në 2 Shkurt bëmë testimin e fundit, mora dhe certifikatën. Pas një jave na e kanë dërguar certifikatën nëpërmjet e-mailit dhe po prisja emërimin. Kur më thirrën në Drejtorinë e Përgjithshme për të më komunikuar që unë jam skualifikuar nga çdo gjë që unë kam bërë deri më sot, shefja e burimeve njerëzore më tha që nga komisariati ka ardhur një letër që tregon se ti ke disa probleme familjare, vetëm kaq.

Gazetari: Po vërtetim i besueshmërisë nuk u kontrollua që në fillim qëkur ju hytë në këtë pozicion pune. A nuk iu tha që mund të ju penalizojë diçka që ju mund të keni në lidhje me besueshmërinë?

Denoncuesja: Pa iu futur fare kësaj valleje, unë kam pyetur se për një problem të vogël familjar që kam dhe më thanë se nuk ka asnjë lloj problemi. Vëllai im para 2 vitesh është kapur me pjesën e sirianëve, siç quhen klandestinët. Në momentin që vëllai im është kapur, unë kam qenë në procedurë për në Polici të Shtetit dhe më penalizuan po për të njëjtën arsye. Kësaj, here para se të filloja dokumentat, kam shkuar të shefi dhe ia bëra të ditur që unë të mos e lë punën, gjëja kryesore sepse unë isha në një punë shteti, në një punë me uniformë dhe më thanë që jo, mjafton që ti të mos punosh në një institucion ku vëllai yt vuan dënimin dhe më thanë se çdo gjë është okey.

Gazetari: Ju ndërkohë jeni e ndarë nga trungu familjar, nuk keni asnjë lidhje?

Denoncuesja: Po, unë jam ndarë që në vitin 2014, jam e divorcuar dhe në certifikatë familjare jam vetëm unë dhe vajza ime.

Në këtë rast shefi i krimeve në Divjakë, Lorenc Braho i ka dërguar mesazhe kandidates, duke i kërkuar t’i gjente ndonjë “shoqe”. Në këtë mënyrë do të ketë në dorë përgjigjen pozitive për vendin e punës, për të cilin ka konkurruar.

Denoncuesja: Dua që të zgjidhet ky problemi im sepse kuptohet se është diçka që është bërë për inat. Ndodhën disa konflikte të vogla nëpërmjet mesazheve.

Biseda me mesazhe

Denoncuesja: Mirëmëngjes, a ka ardhur gjë?

Lorenc Braho: S’jam në punë.

Denoncuesja: Ok, se po iki të pyes vetë.

Lorenc Braho: Kur do të ju emërojnë?

Denoncuesja: Përderisa dolën këto, ndoshta nga java. Sa të emërohem një drekë e keni.

Lorenc Braho: Drekën po e po por ndonjë shoqe të hajrit kur do të na e prezantosh?!

Denoncuesja: Po ti je shef, i kap kollaj.

Lorenc Braho: S’kam kapur gjë deri tani.

Denoncuesja: Po, a ke parë femra?!

Lorenc Braho: Po nuk vij vërdallë shumë.

Denoncuesja: Po si pret të kapësh pra, te komisariati s’të vijnë?!

Lorenc Braho: Ke të drejtë, s’na ndihmon dot.

Denoncuesja: Ti e ke parë që unë kam shokë dhe jo shoqe.

Lorenc Braho: Po, po.

Denoncuesja: Ti do gocë tamam, nuk do që ta marrë vesh e gjithë Divjaka.

Lorenc Braho: Po normal se këtu sa me llafe merren.

Denoncuesja: Po pra.

Lorenc Braho: Ndaj studio pak ndonjërën.

Denoncuesja:Do e kem parasysh.

Lorenc Braho: Ok.

Denoncuesja i thotë se mesazhet e tij i ka ruajtur dhe do t’i çojë në emisionin “Stop”. Në këtë moment shefi i premton se do të zgjidhë çdo gjë të hënën.

Denoncuesja: Ai e ka studiuar, ndaj dhe unë u skualifikova. M’u tha që ti je e skualifikuar nga e gjithë kjo që ti ke bërë.

Pasi dola nga drejtoria e kam telefonuar dhe më ka bërë bllok dhe as 30 minuta nuk kaluan kur më shkuan dikush në emër të tij me një numër tjetër.

Biseda me mesazhe:

Mesazhi: O shefe, Dinua jam. Jam me shefin e krimeve dhe më thotë që të aplikosh prapë që të ia jap se i kishte rënë bilbilit.

Denoncuesja: Do të merret “Stop” me këtë punë tani.

Mesazhi: Hajde flasim nesër.

Denoncuesja: Nuk dua të flas me asnjë. I kam të gjitha mesazhet, do t’i çoj tek “Stop” legenat.

Mesazhi: Po hajde ta marrësh nesër.

Denoncuesja: Çfarë të marr nesër?

Mesazhi: Atë që do. Të hënë hajde. Atë tjetrën e merr ta sjellësh që është bërë gabim.

Por të hënën shefi i krimeve pretendon se ishte i sëmurë.

Denoncuesja: Shefi, si je si kalove?

Shefi i krimeve: Kush je mo?

Denoncuesja: Të hënën më thatë që do të më jepnit një përgjigje tamam të hënën dhe prandaj të mora se është e hënë.

Shefi i krimeve: Po unë u sëmura…/tvklan.al

Reagim i Policisë së Shtetit
Pas transmetimit në emisionin e sotshëm “Stop”, të një rasti ku dyshohet për abuzim me detyrën, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Gledis Nano ka pezulluar menjëherë nga detyra komisar L. B., shef i Seksionit për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Divjakë. Njëkohësisht, Drejtoria e Standardeve Profesionale në Policinë e Shtetit ka nisur ecurinë disiplinore ndaj këtij punonjësi policie, për shkelje të rëndë.

Policia e Shtetit falënderon mediat dhe qytetarët që denoncojnë raste të abuzimit me detyrën apo sjellje të pahijshme të punonjësve të Policisë dhe i inkurajon që të vijojnë të denoncojnë çdo rast abuziv që mund të kryejnë punonjës policie, sepse Policia e Shtetit është e vendosur për të larguar nga radhët e saj çdo abuzues me detyrën dhe besimin e qytetarëve. Policia e Shtetit është e angazhuar maksimalisht në luftën ndaj krimit dhe paligjshmërisë, ndaj askush brenda saj nuk mund të njollosë imazhin e mijëra burra e grave, djemve dhe vajzave të Policisë që punojnë e sakrifikojnë duke zbatuar me korrektësi ligjin.

40-vjeçarja nga Pogradeci bën rëfimin që të prek shpirtin :”Burri më dhunon, babai bën veprime të turpshme ndaj meje dhe vajzave të mia (Video)

Në studion e emisionit “Me zemër të Hapur” të gazetares Evis Ahmeti, u trajtua ngjarja dramatike e një gruaje nga Pogradeci. 40-vjeçarja ka rrëfyer në studio jetën e saj të vështirë plot drama. Ajo tregon se është kërcënuar dhe dhunuar nga bashkëshorti i saj, i cili nuk jeton me familjen por është prej vitesh emigrant. Gruaja mes lotësh rrëfeu se nuk ka mbështetjen e familjes së saj madje ajo tregoi mjaft skena edhe me babain e saj, i cili jo vetëm e përçmon dhe kërkon ta mbylli në psikiatri, por bënë edhe ngacmime të turpshme ndaj saj dhe dy vajzave të saj të mitura.

“Jam rritur që në fëmijëri në shtëpinë e gjyshit e kam dashur shumë, ndërsa babi nuk më ka dashur kurrë. Në moshën 3 vjeçare jam abuzuar seksualisht, mbaj mend që më çuan tek tezja e cila qante bashkë me mua. Unë mbaj mend një fytyrë të turbullt nuk e di çfarë ishte, por di që gjatë rrugës më kanë bërë gjilpëra. Kaq mbaj mend dhe çdo gjë u fshih nga memoria ime. Kur erdhi mosha e adoleshencës, halla ime më prezantoi me një njeri që sot e kam bashkëshort, unë nuk doja sepse nuk më pëlqeu.

Por ishte një martesë me shkuesi dhe pranova. Më vonë edhe pse nuk e doja isha shumë e lumtur së bashku me burrin dhe me prindërit e tij, më respektonin shumë. Në shtatzëninë e parë ishim shumë të lumtur dhe e pritëm mirë. Ndërsa djalin e dytë nuk e donin madje asaj kohe hynë shumë sherre, dhe kam qenë shumë e tronditur, madje kunati dhe kunata kanë qenë mollë sherri. Kunati dhe kunata e dinë mirë çfarë kishin që nuk e donin atë fëmijë. Djali ishte 4 vjeç dhe nuk e di pse nuk e donte babain tim sa herë që e shikonte ai qante. Unë asaj kohe kam qenë shumë e tronditur, për të gjitha këto histori ka qenë prezent edhe halla ime. Bashkëshorti im gjithë kohën ka qenë dhe është jashtë, ai qëndronte larg meje dhe ne nuk e konsumojmë martesën prej vitesh. As babai nuk më ka mbështetur kurrë me veprimet e tij më ka larguar nga shtëpia. Mami më ka mbështetur por aktualisht është shumë e sëmurë. Burri im ka pasur gjithmonë autoritet dhe më ka dhunuar shumë pasi edhe fëmijët më kanë mbështetur mua sepse i kanë parë dhunën e tij ndaj meje.”, tha ajo./balkanweb

Makinat përplasen “kokë më kokë” në Librazhd-Prrenjas, 3 të plagosur,një vajzë në gjendje të rëndë(Foto)

Një aksident i rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në aksin Librazh-Përrenjas tek kthesa e Qukësit. Si pasojë e aksidentit janë plagosur 3 persona. Dy prej tyre janë shtruar në spitalin e Librazhdit ndërsa një një prej të plagosurave është dërguar në Spitalin rajonal të Elbasanit në gjendje më të rëndë. Pasagjerët e mjetit tip “Citroën”, ku po udhëtonte shtetësja e cila është në gjendje të rëndë, janë emigrantë nga Greqia. Ata ishin duke udhëtuar drejt shtetit fqinj. Siç shihet nga pamjet, dy automjetet kanë pësuar dëmtime në pjesën e përparme. Shkak i aksidentit dyshohet se është shpejtësia e lartë dhe lagështira në rrugë. Policia ka shkuar në vendngjarje për zbardhjen e shkaqeve të aksidentit.

E papritur /Bien ritmet e rritjes së popullsisë së Tiranës, për të dytin vit radhazi…

Ritmet e rritjes së popullsisë në qarkun e Tiranës po bien me shpejtësi prej maturimit të migracionit të brendshëm dhe rritjes me ritme të larta të emigracionit jashtë.Sipas të dhënave të INSTAT, popullsia e Qarkut të Tiranës arriti në 1 janar 2022 me 919, 511 persona, 7032 më shumë se në janar 2021 me zgjerim 0.8%. Rënia e ritmeve të rritjes së popullsisë ne kryeqytet ka qenë e dukshme në dy vitet e fundit, ku nisi edhe përgjysmimi i zgjerimit.

Të dhënat mbi popullsinë tregojnë përqendrimin e lartë të popullsisë në qendër të vendit, duke vënë në vështirësi nevojat infrastrukturore. Qendra e vendit vijon të ketë infrastrukturën më të mangët rrugore në vend, përqendrimin të lartë të nxënësve në shkolla dhe ngarkesë të lartë të qendrave shëndetësore. Përllogaritjet e popullsisë më 1 janar 2022 tregojnë se vetëm një qarku i Tiranës shënoi rritje të popullsisë, krahasuar me një vit më parë, ndërsa njëmbëdhjetë qarqet e tjerë shënuan rënie të popullsisë. iNSTAT evidentoi se uljet më të mëdha të popullsisë u shënuan në qarqet Gjirokastër (- 4,7 %), Berat (- 3,7 %) dhe Dibër (- 3,6 %).

Popullsia e Tiranës është rritur përkatësisht e 16-17 mijë banorë të rinj në vit nga viti 2001 deri në vitin 2015, por në vitet 2017 dhe 2018 kjo rritje ishte më e dukshme raportoi ISTAT.Në vitin 2017 Tirana u rrit u shtua me 19 mijë e 380 banorë të rinj dhe në vitin 2019 kjo shtesë i kaloi të 21 mijë persona. Por në tre vitet 2018 dhe 2020 dhe 2021 shënohet një rënie e ndjeshme.

Sipas Anketës se Emigracionit Popullsia e Qarkut të Tiranës është pakësuar me 13.7%, ose me 102 mijë persona gjatë 2011-2019. Nga këto 77 mijë persona kanë migruar të grupuar në familje. Anketa ka zbuluar se Tirana ka emigracionin më të lartë të njësive familjare krahasuar me qarqet e tjera. Gjatë periudhës, 10.3% e familjeve të qarkut të Tiranës kanë emigruar. Gjithashtu popullsia e Tiranës është në presionin e rënies së lindjeve.Të dhënat e INSTAT për lejet e ndërtimit në vend treguan se sipërfaqja e dhënë për lejet ndërtimi në kryeqytet për gjithë vitin 2021 arriti në 1.65 milionë metra katror, duke shënuar nivelin më të lartë të paktën që nga viti 2010, kur raportohen të dhënat.

Në krahasim me vitin e mëparshëm, sipërfaqja e dhënë për leje është rritur me 47% teksa në vitin 2020 u vu re një frenim i lejeve të dhëna për shkak të kufizimeve të krijuara nga pandemia.Në raport me vitin 2019, kur ishte shënuar rekordi i ri i dekadës së fundit, sipërfaqja e lejeve është rritur me 17%. Ndërsa në raport me 2015-n, viti kur u dhanë më pak leje, sipërfaqja është 7.4 fishuar.Më 1 janar 2022 Tirana zë rreth 32,9 % të popullsisë gjithsej, duke vazhduar të jetë një nga qarqet më të populluara të vendit, ndjekur nga Durrësi dhe Fieri me nga 10,4 % dhe 10,0 % përkatësisht. Sa i përket qarqeve të tjerë, pesë prej tyre zënë respektivisht nga 2 % deri 5 % të popullsisë gjithsej./Monitor

Greqia me sytë nga turizmi: “Hiqet të gjitha kufizimet për kalimet kufitare për qytetarët shqiptarë…

Greqia ka vendosur të heqë të gjithë dokumentet që lidhen me Covid për qytetarët shqiptarë si kusht për të hyrë në vendin fqinj. Lajmi bëhet i ditur nga Ministria jonë e Jashtme.

“Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton se autoritetet në Greqi kanë vendosur, që për udhëtimet drejt këtij vendi, nuk do të kërkohen dokumente specifike në kushtet e Covid-19”, thuhet në njoftimin për shtyp të Ministrisë.

Shqiptari i mori jetën në aksident/ Trondit shoku i viktimës: “Ishte nisur për në dasmë, por dha shpirt në mes të rrugës…

Të afërmit e grekut që u përplas për vdekje nga shqiptari që udhëtonte pa patentë kanë treguar se viktima kishte ndaluar në korsinë e emergjencës në mënyrë që të fliste në telefon i sigurtë. Mediat greke shkruajnë se të afërmit janë shprehur se gjithçka ka qenë e tmerrshme, pasi aksidenti ka ndodhur në sytë e gruas së tij. Në momentin që familjarët kanë shkuar në vendin e ngjarjes e kanë gjetur të shoqen duke ulëritur nga shoku që kishte pësuar.

“Vdekja e Kostas ishte e tmerrshme. Ai ndaloi në korsinë e emergjencës për të folur në telefon me një mik të familjes dhe më pas ndodhi më e keqja. Ai u aksidentua në sy të gruas së tij, e cila ishte në gjendje të mjerueshme dhe ne nuk i thamë që në fillim që Kosta vdiq sepse ajo ishte e tronditur. Kur të afërmit tanë mbërritën në vendin e ngjarjes, gjetën gruan e tij duke bërtitur nga tronditja që kishte pësuar. Ai kishte humbur jetën në vend,”- thotë një i afërm i familjes.

“Udhëtuan nga Athina për të shkuar në një dasmë dhe ngaqë nuk i njihnin rrugët, Kosta u ndal për të folur në telefon për t’u sqaruar por fatkeqësisht nuk mbërriti kurrë,”- tha i afërmi më tej.

Risia e re teknologjike / Prezantohet Mini Cooper si biçikletë elektrike(Video)

Kompania që prezantoi në botë Mini Cooper -in legjendar po hyn me guxim në tregun e makinave elektrike me dy rrota. Cooper Bikes, një divizion i prodhuesit britanik të makinave, ka lançuar katër modele, të pajisura me një sistem motorik Zehus Gen2 dhe teknologjinë KERS. Makinat e Formula 1 përdorin këtë teknologji për të ngarkuar bateritë – duke mbledhur energjinë e gjeneruar nga frenimi, transmeton Express. Makinat me dy rrota Cooper punojnë në mënyrë të ngjashme, ndërsa bateritë karikohen kur frenoni ose kur ktheni pedalet mbrapa.

Njësia e fuqisë karikohet 100% në tre orë, ndërsa shpejtësia maksimale është 25 km / orë. Megjithëse teknologjia KERS në teori ofron autonomi të pakufizuar, kompania deklaron 60 kilometra distancë me një karikim të vetëm. Katër biçikletat janë Cooper CS-1E, Cooper CG-7E, Cooper CL-7E dhe Cooper CR-7E. Çmimet fillojnë nga 2,399 €.

Spartak Ngjela “marroset” pas Bora Zemanit dhe i bën komentin epik : “O kryevepër arti, o ikonë e bukurisë…

Spartak Ngjela njihet për suportin e pakursyer që u jep moderatoreve simpatike të ekranit.
Një prej tyre është edhe prezantuesja Bora Zemani të cilës avokati i le një sërë shënimesh. “Bora, ti tani je një ikonë absolute e bukurisë në ekranet e Shqipërisë. Prandaj, estetikisht, ke arritur të jesh si një kryevepër arti për një audiencë shumë të gjerë. Suksesi që keni vendosur në Shqipëri, për ju, do të mbetet si një memorie historike.
Ju përshëndes miqësisht…”
, shkruan Ngjela