Sazan Guri: Shqiptarët ndërtuan Greqinë ,ka fakte që i “di dheri” !

“Kandidati” i vetëshpallur për president të Republikës, Sazan Guri thotë se shqiptarët ndërtuan Greqinë. Në një publikim në rrjetet sociale, teksa i kthen përgjigje disa komentuesve që i quan “gjakprishur”, Guri thotë se ka fakte që i “di dheri”.

POSTIMI I PLOTE I SAZAN GURIT:

Per gjakprishurit shqiptar qe kundershtojne pa din e pa iman!

Degjo ketu o gjakprishur! Kur erdhen greket ne trojet e tyre ne Athine, le te themi, gjeten pellazget qe e kishin ndertuar Akropolin, iu moren kulturen, e gjithcka i ben si te tyren, i coi Aleksandri me tej, jo se ishin helene, po sepse ishte kjo kulture e gjysherve te tyre mbasi vajti e kuptoi e vuri lule te varri i Priamit dhe Akiklit, si te stergjysherit e vet, kur helenet ne kohen e ketyre ishin fshat e fis pellazg andej nga Thesalia, qe ju i quanit thesalonikasit, pra stergjysherit tuaj ne kohen helene barbare, imagjino kush jeni ju mohuat gjyshin dhe stergjysherit tamam si ju sot qe mohoni gjakun, se ky eshte tipiku helen, moho gjakun, prinderit, fisin, fene dhe hajde futu ne klubin helen. bashke me thesalet ju quajtet barbare, pra te huaj, jo greke, edhe epirotet, maqedonasit, iliret, pra jo grek, qe i bie pellazg. Pastaj cdo gje helene me pushtimin e epirit me 167 p.e.s u zhduk per te lindur me 1827.

Dhe harta e pare me emrin Greqi doli me 1840, sepse 13 vjet shkolle e mashtrim iu desh qe te thyenit historine?! Ne fakt e thyet me ndihmen e antishqiptareve dhe antihyjnoreve, ndaj dhe vuan Evropa sot – mekatet ndaj ketij populli hyjnor. Ndaj dhe vidhni vrer e helm, ndaj e late pa shkolla popullin shqiptar, ju, serbet dhe turqit, qrmiq me njeri tjetrin, por kundra shqiperise e gjuha shqipe ju theret djalli e bashkoheni. Ndaj edhe e mallkoni kete gjuhe si Papa Kozmai dhe papat e tjere tuaje, sepse nga 167 p.e.s qe Roma pushtoi Epirin, jo Greqine, sepse ishte askushi Greqia ne ate kohe, e kuptoni ju te dashur njerez apo jo? Dhe deri me 1840 jeni akoma askushi dhe eshte Epiri qe ju mbush historine, sepse ketij vendi te bekum, stergjysh i te gjitha kombeve te evropes po deshet edhe te actekeve e indianeve te kuq nga amerika, ju flet edhe shkembi, edhe guret e sokakut te lare me gjak genocidi nga andartet grek e cik me tej tyre. Kesisoj, mos e mbyll gojen, por na bej te shkruajme e te qisim miliona te fakteve qe i di dheri thote Nostradamus, dhe tani po i meson edhe njerezia….SG ora 08.08, dt 14.05 2022.

Tërbohen çmimet në Mykonos/ 600 € për dy këmbë gaforreje,turistja lidhet në karrige nga pronarët që nuk e linin të ikte pa paguar

Prej disa ditës, në media greke po qarkullon denoncimi i një turiste amerikane në ishullin luksoz, Mykonos, e cila pagoi për faturën 600 euro nga një restorant për dy koktej dhe një racion këmbësh gaforreje. Ndërkohë, sot kanë dal detaje të reja, ku turistja bën me dije se kur është ankuar, e kanë kërcënuar me frazën “e dimë se ku jeton”. Turistja amerikane ankohet se e kanë detyruar të paguajë shumën pasi i kanë sjellë fillimisht një listë në të cilën nuk figuronin çmimet e produkteve. Sipas pretendimeve të turistes, kur ajo u ankua për faturën dhe nuk pranoi të paguante, papritur rreth saj u gjetën tre burra trupmëdhenjë, të cilët e lidhën në karrige dhe i thanë se nuk mund të largoheni nga dyqani nëse nuk paguani.

U zgjodh në krye të Skënderbeut/ Gentian Liçi :”Nder dhe përgjegjësi ,ja plani për rikthimin në elitë….

Skënderbeu do të respektojë kampionatin deri në fund, por edhe do të nisë testimet për ekipin e sezonit të ri, ku pas shumë vitesh rikthehen në Kategorinë e Parë. Ky është vendimi i Gentian Liçit, menjëherë pasi ka marrë në dorë frenat e ekipit pas largimit të trajnerit Skënder Gega. Në një intervistë të dhënë për “Panorama Sport”, Liçi flet për sezonin aktual, por edhe projektin që ka Skënderbeu për t’u rikthyer shumë shpejt në elitë.

Liçi, për herë të parë drejtoni një ekip në Superiore. Si ndiheni?

Të them të drejtën në këtë moment ndjesitë e mia personale janë shumë herë më poshtë sesa do të ishin në një situatë tjetër. Nuk ke se si të provosh ndjenjë gëzimi kur diçka më madhore në aspektin negativ ka ndodhur me ekipin tënd. Unë jam rritur këtu dhe kam arritur suksese historike me këtë ekip. Nuk mund të ndjej gjë tjetër veçse dhimbje që ramë një kategori më poshtë. Sigurisht, që të jem në krye të Skënderbeut për mua është nder dhe privilegj, por nuk e doja kështu. Megjithatë, jam i vendosur që për sa kohë të jem këtu të bëj më të mirën e mundshme dhe do të jap maksimumin tim, njësoj sikur bëja më parë kur isha në fushë me këtë ekip.

Çfarë ju ka thënë presidenti Takaj në rastin konkret?

Kam folur me presidentin dhe kemi vendosur që drejtimin e ekipit ta marr unë të paktën për këtë pjesë të mbetur. Ai më ka besuar drejtimin e Skënderbeut. Janë javë, edhe pse nuk jemi brenda objektivave dhe tashmë gjithçka ka përfunduar, sërish duhet të tregojmë karakter. Nga këtu do të nisë ringritja jonë në sezonin e ardhshëm.

Në tri javët e fundit cili do të jetë objektivi i Skënderbeut?

Ne pa dyshim që do të respektojmë kampionatin dhe këtë do ta bëjmë për veten tonë. Nga ana tjetër, do të mundohemi të shohim përtej rënies edhe situatën nga ku duhet t’ia nisim sezonin tjetër. Do të testojmë çdo lojtar që është i gatshëm për sezonin e ri dhe mund të japë kontributin e tij te Skënderbeu. Do të mundohemi të jemi sa më të qartë dhe të sigurt në hapat që do të hedhim, pasi ky ekip në pjesën më të madhe do të jetë boshti ynë për ringritjen.

Cilët janë lojtarët që do të jenë edhe vitin tjetër te Skënderbeu?

Që tani kemi filluar të mendojmë për këtë gjë. Të paktën gjysma e ekipit, në dijeninë time, janë nën kontratë dhe normalisht në bazë të kontributit do të vlerësohen dhe do të përzgjidhen që të jenë me ne edhe në vijim. Por asgjë nuk është e ndërprerë këtu me lojtarët që u përfundon kontrata. Të gjithë do të diskutojnë në fund me Skënderbeun dhe drejtuesit për mundësinë e qëndrimit në ekip. Kjo pasi të gjithë e dinë vizionin e Takajt dhe kërkesat që ka ky klub.

Po Liçi, a është gati të qëndrojë sezonin tjetër në krye të ekipit?

Këtë nuk mund ta them tani. Është shumë herët dhe nuk varet nga unë. E rëndësishme është të mbyllim sezonin dhe të vendosim pikat mbi “i”. Më pas gjithçka do të diskutohet me qetësi kur të bëhet bilanci. Është një vendim që nuk më takon mua ta marr. Personalisht me Skënderbeun shkoj edhe në fund të botës./ LLAZI SARO – PANORAMASPORT.AL

Dogji disa barishte në tokën e saj/ Zjarri i del nga kontrolli , 45-vjeçares nga Barmashi….djegën rreth 2 dynymë me bimësi

Njoftimi i Policisë:

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Kolonjë referuan materialet në Prokurori dhe filluan procedimin penal, për veprën “Shkatërrimi i pronës me zjarr”, për shtetasen A. N., 45 vjeçe, banuese në fshatin Barmash, Kolonjë, pasi kjo shtetase duke djegur disa barishte në tokën e saj, i ka dalë zjarri nga kontrolli dhe për pasojë është djegur një sipërfaqe rreth 2 dynymë me bimësi. Materialet në ngarkim të tyre i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësore Korçë, për veprime të mëtejshme.

I gjetën motorin në kufirin e gjelbër/ Policia e Korçës e proceduam penalisht :”E ka trafikuar në mënyrë të paligjshme nga Greqia”

Njoftimi i Policisë:

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme dhe Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Korçë, bënë ndalimin për veprat penale “Trafikimi i mjeteve motorike” dhe “Kalimi i paligjshëm i kufirit shtetëror”, të shtetasit A. T., 23 vjeç, banues në fshatin Muçaj, Elbasan, pasi nga verifikimet e kryera rezulton se më datë 16.07.2020, ky shtetas, ka trafikuar në mënyrë të paligjshme nga Greqia, një motor tip “Yamaha”, të cilin e kishte lënë në kufi të gjelbër, në afërsi të Pikës së Kalimit Kufitar Kapshticë dhe më pas larguar. Shërbimet e Policisë sekuestruan, në cilësinë e provës materiale, motorin e këtij shtetasi.

Shiste kokainë në rrugë/ Arrestohet 24-vjeçarja Pogradecare …edhe shokun ia prangosën një muaj më parë…

Pas arrestimit të shokut të saj, policia ka arritur të prangos shtetasen D. T., 24 vjeçe, banuese në Pogradec. E arrestuara bashkë me shokun e saj që u arrestua një muaj me parë, akuzohen për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”. Të dy janë kapur në vijim të operacionit antidrogë, të koduar “Mesnata”, teksa shisnin kokainë në rrugët e qytetit të Pogradecit.

Njoftimi i Policisë:

“Në vijim të operacionit antidrogë, të koduar “Mesnata”, të finalizuar më datë 10.04.2022, si rezultat i të cilit u arrestua në flagrancë 1 shtetas dhe u sekuestrua një sasi me lëndë të dyshuar narkotike kokainë, gati për shitje, specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Pogradec bënë ndalimin e shtetases D. T., 24 vjeçe, banuese në Pogradec, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, kryer në bashkëpunim“, njofton policia.

Ohri-perla e Ballkanit,qyteti unik si destinacion i preferuar për verën(Foto)

Ohri me vendndodhjen dhe bukuritë e pasura natyrore, kulturore dhe historike me të drejtë quhet perla maqedonase dhe Ballkanike. Qyteti që është unik dhe të magjeps me pamjen dhe klimën e tij ia vlen të vizitohet, ai që e ka parë një herë ka dashur të kthehet sërish dhe të shijojë bukuritë. Liqeni i Ohrit, i cili konsiderohet më i vjetri në Evropë, së bashku me qytetin janë ndër trashëgimitë kulturore dhe natyrore botërore të UNESCO-s që nga viti 1980. I njohur për ujin e tij të pastër, shumë e quajnë deti jonë që magjeps me florën dhe faunën e tij të pasur dhe me llojet e peshkut.

Nëse dëshironi të keni pamjen më të bukur të qytetit, këtu është Kalaja e Samoilit, e cila është një nga vendet më të rëndësishme kulturore dhe historike. Gjatë historisë, kalaja është rrënuar dhe rindërtuar shumë herë, kështu që mban gjurmët e pothuajse të gjitha epokave historike të qytetit të Ohrit. Shumica e mureve të kalasë dhe periferisë, së bashku me kullat e ruajtura, mendohet se datojnë që nga koha e mbretit Samoil.

Menjëherë poshtë kalasë së Samoilit që ndodhet në zemër të pjesës së vjetër të qytetit ndodhet Teatri Antik i cili është përdorur në periudhat helenistike dhe romake. Teatri Antik është rinovuar tërësisht dhe që nga viti 2001 në skenën e hapur janë vënë në skenë drama, koncerte muzikore, shfaqje dhe manifestime të ndryshme.

Ndërtesa më përfaqësuese sot është Shtëpia e Robevcive, një monument kulture i mbrojtur nën kujdesin e Institutit për Mbrojtjen e Monumenteve të Kulturës dhe Muzeut Kombëtar në Ohër, ku është i vendosur Muzeu Arkeologjik, Dhoma e Artë, ekspoza etnologjike, një fond të objekteve të familjes Robevci dhe punimeve të shkollës së gdhendjes së Ohrit.

Për shkak të numrit të madh të kishave dhe manastireve, qyteti njihet si Jeruzalemi Ballkanik, thuhet se janë 365 të tilla nga një për çdo ditë të vitit. Shën Jovan Kaneo, Shën Klimenti dhe Pantelejmoni në Plaoshnik, Shën Bogorodica Perivlepta, Shën Sofia, manastiri i Shën Naumit që ndodhet midis Liqenit të Ohrit dhe malit Galiçica, një manastir i zbukuruar me fazanë të bukur që konsiderohen si simbol i krishterimit, ndërsa në afërsi ndodhen burimet e Lumit Drin.

Patjetër duhet bëni një shëtitje me varkë në ujërat e liqenit nga ku mund të shihni bukuritë e qytetit nga një kënd tjetër magjepsës.

Para se të arrini në Shën Naum, është e pashmangshme të vizitoni Gjirin e Kockave, i cili është një vend arkeologjik i një vendbanimi parahistorik dhe ka një platformë me banesa të rindërtuara, që tregon mënyrën se si ka qenë dikur dhe do të shihni ujin e bukur tirkiz në të cilin notojnë peshqit.

Përveç këtyre bukurive, qyteti është tërheqës për shtëpitë e vjetra të Ohrit në pjesën e vjetër të qytetit në Varosh, pazari i vjetër, keji i liqenit, dyqanet e shumta, hotelet, restorantet ku ofrohet ushqim tradicional maqedonas.

Së fundmi, nëse vini në qendrën kryesore turistike, shfrytëzojeni kohën për të biseduar me vendasit të cilët do t’ju tregojnë përse ta vendosni këtë qytet në listën e destinacioneve tuaja të preferuara të pushimeve./Shqiptarja.com

Zbulohet arsyeja e sherrit mes vëllezërve korçarë dhe Flor Mumajesit: “Kemi folur edhë në telefon dhe…

Dy vëllezërit korcarë Endri dhe Stefi Prifti nuk ruajnë një raport të mirë me Flori Mumajesi sikurse dihet tashmë prej vitesh. Stefi ka treguar se e gjitha nisi nga një këngë që kantautori do u bënte atyre dhuratë, por Endri dhe Stefi patën vonesa për arsye të ndryshme familjare, derisa kaloi në neglizhencë. Kjo nuk u prit mirë nga Flori i cili ia kishte dhënë dikujt tjetër këngën.

“Ka kaluar vite dhe ne jemi në një distancë qëndrimesh. Ka qenë një ngjarje e para 11 viteve. Më përpara kemi patur një marrëdhënie të shkëlqyer me Florin. Marrëdhënie që kapërcenin edhe ato artistike, ishin shumë shoqërore. Takoheshim, grupoheshim. Pra ishin marrëdhënie të shkëlqyera.

Arsyet pse u ndërpre kjo marrëdhënie…unë marrë një pjesë të fajit. Ka qenë neglizhenca jonë. Ndoshta edhe objektive. Por, kur jeton larg edhe keqkuptohesh. Flori na kishte bërë një këngë dhuratë, na pëlqeu shumë. Por duhej realizuar. Për arsye familjare kjo këngë u shty për shumë kohë, e kaloi vitin.

Kur unë dhe Endri u rikthyem në botën tonë artistike, kishim planifikuar ta fusnim këtë këngë në albumin tonë. Por ai ia kishte dhënë këngën dikujt tjetër dhe këtu pati një hatërmbetje nga të dyja palët. Por nuk ishim kaq aktiv dhe ta respektonim kohën krijuese.”– u shpreh Stefi i ftuar në “Glamour Zone” në Ora News

Ai tha se nuk mbaroi e gjitha me kaq pasi ata kanë patur edhe një debat tjetër. Stefi përmend një bisedë me Flori Mumajesin në telefon, pas një debati në ‘Kënga Magjike’.

“Më pas patëm një debat edhe në “Kënga Magjike”, ku Floi u paraqit me një këngë të Artiolës dhe Brunos. Ishte çështje koncepti. Unë e shikoja se ishte një këngë shumë e bukur por jo për një festival modern. Aty më mori në telefon ku patëm një debat jo fyes.”- tregoi ai.

Shuhet misteri ,Donald Veshaj flet hapur : “Për mua e di e gjithë Shqipëria që nuk jam në lidhje…

Aktori dhe prezantuesi i njohur shqiptar, Donald Veshaj, ka nisur tashmë një format të ri televiziv. Ai së fundmi ka qenë shumë i përfolur për ndarjen nga Beatrix Ramosaj, e po ashtu edhe për marrëdhënien me ish-partneren e tij, Bora Zemanin.Me anë të disa postimeve që kishte bërë në Instagram, ai në një mënyrë tregoi se po tenton ta rifitojë sërish dashurinë e yllit të “Përputhen”.Sidoqoftë, moderatori bëri një deklaratë mbrëmë (e premte) në “Më lër të flas” dhe tha se është beqar.

Jo, jam vetëm. Realisht jam vetëm. Për mua e di e gjithë Shqipëria që jam vetëm”, u shpreh ai.

E trishtë/ Humb betejën me jetën ish-deputetja dhe pedagogja Edlira Haxhiymeri

Edlira Haxhiymeri, pedagoge e njohur dhe ish-deputete e Partisë Socialiste, është ndarë nga jeta mëngjesin e kësaj të shtune. Lajmin e trishtë e jep djali i saj, teksa falenderon të afërmit dhe miqtë për mbështetjen. Pedagogia dhe studiuesja e përkushtuar e Shkencave Sociale vuante nga një sëmundje e rëndë prej 5 vitesh, betejën me të cilën nuk e ka fituar dot dhe mëngjesin e këtij 14 maji ka mbyllur sytë përgjithmonë.

Të dashur familjarë dhe miq, me pikëllim të madh ju njoftoj se nëna ime e shtrenjtë, Edlira Haxhiymeri, ndërroi jetë. Ju falenderoj për ndihmesën dhe mbështetjen që na keni dhënë gjatë më shumë se 5 viteve tejet të vështira ku luftuam me çdo mjet e mënyrë për të mposhtur sëmundjen e saj. Lamturia e fundit për Edën tonë të dashur është nesër në varrezat e Tufinës. Nisja e kortezhit është në ora 11:00 nga shtëpia funerale Alba 2000″, shkruan djali i saj, Endrit Yzeiraj.

Kush ishte Edlira Haxhiymeri

Ajo ishte kryetare e Shoqatës “Lidhja e Intelektualëve Dibranë”, si dhe bashkëpunëtore pranë dy universiteteve të huaja, universitetit “Clemson” në shtetin e Karolinës së Jugut, në Amerikë dhe në Universitetin e Europës Juglindore në Maqedoni. Gjatë 15 viteve të fundit zonja Edlira Haxhiymeri ka mbajtur pozicione të rëndësishme në arsimin e lartë, si përgjegjëse e Departamentit të Punës Sociale, anëtare e Senatit të Universitetit, zv. Rektore e Universitetit të Tiranës dhe zv. Ministre e Arsimit në Shqipëri.