Moti /Rikthehen rreshjet e shiut…

Duke filluar nga dita e sotme mbi vendin tonë depërtojnë masa ajrore të paqëndrueshme dhe të lagështa me origjinë veriperëndimore. Në këtë mënyrë moti parashikohet me alternime ktjellimesh e vranësirash mesatare dhe hera-herës të dendura në të gjithë territorin. Vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët deri mesatar në formën e shtrëngatave.

Hera-herës dhe lokalisht reshjet me intensitet deri të lartë në formën e rrebesheve dhe stuhive shoqëruar me breshër dhe shkarkesa elektrike.

Era do të fryjë me drejtim juglindje – jugperëndim me shpejtësi mesatare 1-6m/s. Përgjatë vijës bregdetare dhe zonat luginore era me rrahje dhe itensitet deri në 8-12m/s. Deti forca 1-2 ballë.

Temperaturat parashikohen
në zona malore 14 deri 25°C
në zona e ulëta 15 deri 30°C
në zona bregdetare 18 deri 30°C

Advertisement