24-tetori historik /Në Korçë festohet Festa Kombëtare greke e “JO-së”(Foto)

28 tetori i vitit 1940 njihet në Greqi si dita e ”JO”-së, ditë kur u shënua fillimi i luftës Italo-Greke. Që atëherë, përvjetorët e kësaj dite festohen në Greqi si festë kombëtare. Së fundmi festimet janë mbajtur edhe në Korçë, në ditën e sotme që përkon me 78-vjetorin e çlirimit të Korçës ,ndonëse 4 ditë para kësaj date. Pjesëmarrës ka qenë dhe ish-deputeti Ligoraq Karamelo si dhe disa zyrtarë grekë që kanë vendosur kurora me lule.


Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.