Ligji i çuditshëm/ Çiklistët do pajisen me targa dhe të respektojnë shpejtësinë e lejuar

Çiklistët mund të detyrohen të pajisen me targa nëse hyn në fuqi një ligj i ri në Britaninë e Madhe. Projektligji gjithashtu parashikon që çiklistët të trajtohen njësoj si mjetet e tjera rrugore, duke respektuar edhe shpejtësinë e lejuar në çdo aks. Sipas ligjeve aktuale, vetëm mjeteve motorike u kërkohet të paguajnë siguracione dhe detyrime të tjera në mënyrë që të dalin në rrugë, ndërsa çiklistët janë të përjashtuar nga çdo lloj detyrimi. Mes politikanëve që mbështesin idenë për kufizimin e shpejtësisë së çiklistëve është edhe deputeti konservator Grant Shapps. Sekretari i Transportit i tha Daily Mail se ai mbështet ndryshimet e ligjeve për t’i bërë çiklistët më të përgjegjshëm.


Advertisement

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.