Traditë dhe histori e re / Zhvillohet gara mbarëkombëtare e hipizmit në Korçë(Foto)

🏇“Shtëpia e Kuajve” mirëpriti dje vizitorë vendas e të huaj, kryesisht adhurues të kuajve dhe të apasionuar të hipizmit, amatorë e profesionistë, të cilët ndoqën nga afër një garë hipizmi. Në të merrnin pjesë 15 konkurrentë nga Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut.

“Shtëpia e Kuajve” është shndërruar tashmë në shtëpinë e vizitorëve që pëlqejnë kuajt, hipizmin, ushqimin e mirë dhe natyrën relaksuese.🏇🐎🌳🌿
Ndodhet në rrugën Korçë-Voskopojë dhe është e vetmja në Shqipëri, që zhvillon gara me kuaj edhe në nivel ndërkombëtar.
🏇🏇

Pronari i fermës, Uli Myrtollari, i apasionuar pas kuajve, ka një përvojë më shumë se 15 vjeçare si kampion hipizmi dhe trajner në Greqi. Pas rikthimit nga emigracioni, së bashku me bashkëshorten dhe vëllanë ndërtoi fermën e “ëndrrave” të tij, duke e kthyer në një atraksion për shumë njerëz. Përveç qëndrimit për pushim në të ofrohen kurse e guida për hipizëm.

🏕Ky është viti i dytë që ferma funksionon dhe gradualisht po krijon një traditë të bukur, që ia shton mjaft vlerën zinxhirit të ofertës turistike në qarkut tonë shkruan Prefekti Nertil Jole.


Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.

Na ndiqni: