Rritja e çmimeve/ Greqia ngrihet në grevë të përgjithshme për t’i kërkuar qeverisë ndërhyrje…

Prej orëve të para të mëngjesit, Greqia është paralizuar nga një grevë e përgjithshme 24 orëshe që kanë shpallur sindikatat e sektorit privat GSEE,të atij shtetëror ADEDY, Qendrat e Punëtorëve të Athinës, Selanikut dhe qyteteve të tjera si dhe sindikata që mbështet Partinë Komuniste greke PAME. Probleme do të ketë në mbarë vendin sa i përket transportit publik në të gjitha qytetet , transportit ajror, taksitë e Athinës gjithashtu nuk do punojnë .

Në grevë merr pjesë edhe Federata Panhelene Detare, ndaj anijet e të gjitha kategorive do të jenë të ankoruara në gjithë portet e vendit.

Gjithashtu, në grevën 24-orëshe do të marrin pjesë nënpunësit e administratës shtetorëre, të prefekturave dhe bashkive, të shërbimeve publike, ata të tatim-taksave, mësuesit , mjekët në spitalet publike që do të funskionojnë me personel sigurie ,mediat e vendit do të heshtin.


Ata kërkojnë nga qeveria Mitsotakis “masa thelbësore kundër shtrenjtësisë mes rritjes së madhe të kostove të energjisë, inflacionit të shfrenuar dhe rritjes së çmimeve të artikujve kryesorë të shportës “.

Në të njëjtën kohë, ata kërkojnë rritjen e pagës minimale dhe rivendosjen e kontratave kolektive në të gjithë sektorët, uljen e kostos së energjisë dhe vendosjen e çmimeve tavan për korrentin dhe gazin natyror, heqjen e akcizës dhe TVSH-së për naftën, benzinën, gazin natyror dhe energjinë elektrike, rritje të konsiderueshme të pagave dhe pensioneve etj.

Aktorja e “Portokallisë rrëfen pse braktisi Shqipërinë: “Më vranë mamanë dhe askush nuk u ndëshkua (Video)

Ervina Kotolloshi, e njohur për rolin e “Ponjës” në Portokalli, u largua nga Shqipëria në kulmin e karrierës së saj dhe jeton prej vitesh në Paris. Atje kreu masterin dhe doktoraturën, ndërsa aktualisht jep mësim në një universitet në kryeqytetin francez. Ervina ka qëndruar larg intervistave dhe vëmendjes publike për kaq shumë kohë por sot ajo dha një intervistë për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, ku tregoi arsyen e largimit nga Shqipëria. Aktorja e humorit tregoi se vendimi për t’u larguar erdhi kur humbi mamanë e saj pas një aksidenti tragjik që pësoi.

“Ishte një vendim që më është dashur kohë ta marr. E kam lënë për një ngjarje shumë personale në 2006. Nuk kam folur asnjëherë për këtë. Humba mamin në një aksident rrugor dhe personi që e aksidentoi nuk kishte patentë dhe kishte pirë alkool. Mamaja ka vuajtur dy muaj në spital para se të ndërronte jetë.

Në atë moment, kam kuptuar se ka pasur shumë institucione që në rastin tim, nuk kanë funksionuar siç duhet. Në radhë të parë ka qenë personi në fjalë që i ka dhënë makinës pa patentë dhe që nxitonte të kapte pjesën e dytë te ndeshjes sepse ishte Kampionati Botëror. E dyta, nuk ka funksionuar mjekësia.


A duhej shpëtuar mamaja pas këtij aksidenti? Në Kodin Rrugor thuhet se nuk duhet ta lëvizësh kur është pa ndjenja. A duhej operuar disa herë? Nuk e di. Por ajo që më ka lënduar më shumë është gjykatësi. Kur e pyeta pse u dënua kaq pak, mu përgjigj se ‘mamaja juaj s’ka vdekur nga aksidenti’.

Ishte e tmerrshme sepse mami kishte shëndet të plotë deri në ditën e aksidentit”, tha ajo. Më tej, Ervina theksoi se personi që shkaktoi aksidentin nuk ka bërë burg dhe se i vinte keq që s’e ka mediatizuar ngjarjen pasi siç tha ajo, ishte një ngjarje për të reaguar fort pasi institucionet nuk funksionuan.

Video:

Mes jetës e luksit “të shfrenuar”/ Kush është kandidatja që mund të zërë vendin e Dumës nëse nuk pranon Nebiaj (Foto)

Në Partinë Demokratike pas dorëheqjes së Grida Dumës mandati për deputete pritet t’i kalojë Ori Nebiaj. Por për shkak të angazhimeve të saj në televizion, mundësi të mëdha ka që Nebiaj të refuzojë mandatin, çka do të thotë që në radhë pas saj është kandidatja Ledina Fratari. Ajo ishte ndër të fundit nga listat e ish kryetarit të PD-së, Lulzim Basha me 30 kandidatë dhe mbahet mend për fushatën luksoze dhe për jetën e shfrenuar të luksit që bën.


A do të marrë mandatin që la Grida Duma? Reagon për herë të parë Ori Nebiaj…

Moderatorja Oriela Nebiaj duket se ende nuk e ka ndarë mendjen për t’ju bashkuar kolegëve demokratë në Kuvend apo jo. Pas lënies së mandatit nga Grida Duma, e radhës në listë është Nebiaj për t’u bërë deputete, por duket se nuk ka vendosur nëse do ta pranojnë të futet në Kuvendin e Shqipërisë si deputete e Partisë Demokratike. Me anë të një postimi në rrjetet e saj sociale, ajo bëri me dije se akoma nuk ka një vendim, ndryshe nga çfarë aluduar sot në media.


15 kg drogë në makinë drejt Greqisë, arrestohet 60-vjeçari në Kapshticë (Emri)

Një sasi e madhe droge është kapur ditën e sotme në Kapshticë, ku një pranga ka rënë një 60-vjeçar. Bëhet me dije se në pranga ka rënë Sotiraq Çipi. Bëhet me dije se 60-vjeçari ishte duke udjhëtuar me një makinë nga Kapshtica në drejtim të Greqisë, por që në pjesën e bagazhit u gjetën 16 pako kannabis. Droga ishte e ndarë në rreth 15 kg e mbështjellë dhe fshehur për ta transportuar drejt Greqisë. Policia po punon për të zbardhur nëse ka persona të tjerë të përfshirë në këtë trafikim të drogës.