Aksident i çuditshëm në Korçë- Bilisht / “Benzi” merr përpara kopenë e deleve, shtyp 30 prej tyre

Një aksident i rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në aksin Korçë- Bilisht në afërsi të fshatit Vranisht. Mësohet se një mjet tip “Mercedes” me shpejtësi të lartë ka goditur në mes tufën me dele që po kalonte rrugën. Gjithashtu pronari i mjetit është një shtetas i cili banon fare pak larg vendit të ngjarjes. Forcat zjarrfikëse kanë mbërritur në vendngjarje dhe kanë bërë pastrimin e aksit të përgjakur nga bagëtitë e vrara. Ende nuk dihen rrethanat e aksidentit ndërkohë që drejtuesi i automjetit është shoqëruar në polici.


Pas intervistës prekëse, Doktorin e ‘Fiks Fare’ do të shohim sërish në ekran

Gentian Pjetri ose ndryshe i njohur me emrin “Doktor” tashmë do të rikthehet në ekranet shqiptare pas një largimi të gjatë nga bota e televizionit. Por rikthimi i tij me një intervistë i preku të gjithë me rrëfimin e sinqertë duke shkaktuar një valë reagimesh në rrjetet sociale. Por pas intervistës, duket se kthimi në ekran ka qenë shumë pranë pasi sot iu bashkua moderatorit Flavio Qarri, në moderimin e emisionit të mëngjesit “KAFE SHQETO” tek Syri TV. Mesa duket Gentjan Pjetri shoqëron do të shoqërojë moderatorin në rubrikën ‘Calling Flavio’, duke dhënë komente edhe për temën e ditës.


U akuzua për dhunë ndaj nxënësve/ Reagon mësuesi në Bilisht: “Akuzat të stisura nga kolegë, që keqpërdorin fëmijët

I kontaktuar me telefon nga A2 CNN mësuesi i akuzuar për dhunë ndaj nxënësve në Bilisht, Alban Fetolli ka hedhur poshtë akuzat e ngritura ndaj tij . Ndër të tjera Fetolli shton se të gjitha janë akuza të stisura, gjë për të cilën dyshimet më te forta i ka tek disa kolegë. “Unë kam 30 vjet që punoj dhe kontribuoj ne arsim dhe kurrë nuk kam pasur probleme të tilla edhe në kohën kur kam qenë drejtues i ZA Devoll apo pozicione të tjera, nuk kam pasur probleme kurrë me kolegët aq më tepër me nxënësit. Prej 30 vitesh punoj me pasion për edukim, nuk kam pasur kurrë as thyerje displinore apo vërejtje për punën time, jam i bindur akuzat janë të stisura nga kolegë, të cilët keqpërdorin fëmijët, koha do ti vërtetojë” ka deklaruar Fetolli


Rama vizitë në bastionin e emigracionit: “Edhe në Angli fshatrat po zbrazen…

Nga Tropoja qytet prej të cilit ndër vite kanë emigruar shqiptarë të cilët tashmë jetojnë në Lindje të Londrës në zonat Luisham dhe Barking, kryeministri Edi Rama e justifikoi largimin e tyre me një koment të një gazetareje britanike. “Vetëm vendet diktatoriale vënë në diskutim lirinë e njerëzve për të ikur sapo për të ardhur.

Shqiptarët sot, – thoshte, – po bëjnë atë që bota e ka bërë qysh në lindje të saj, po bëjnë atë që ne, kur kemi qenë më pak të pasur se sot, e kemi bërë shumë më tepër se këta në një kohë tjetër dhe po bëjnë atë që sot e bëjnë edhe njerëz të këtij vendi, domethënë të Britanisë, që jetojnë nëpër zona të vështira, se ka dhe atje zona të vështira, dhe që vijnë në Londër”, tha Rama.

Tek sa kryeministri fliste nga Tropoja, në Shkodër Presidenti Konferencës Ipeshkvnore Shqiptare, Angelo Massafra, i kërkoi qeverisë të ndalë zbrazjen e Shqipërisë nga të rinjtë. Kryeministri Rama dha këtë koment.

“Ne shikojmë fshatrat tonë edhe themi që po ikin të rinjtë, po të shikojmë sa fshatra ka në Angli që ka vetëm të moshuar? Është trend i përgjithshëm. Problemi është që ne këtu të rrisim mundësitë dhe të rrisim të ardhurat, ky është problemi jonë; si të zgjerojmë mundësitë dhe të rrisim të ardhurat dhe ne po bëjmë gjithçka që mundemi, jo gjithçka që duam, shembujt janë shumë të rëndësishëm”, tha Rama.


Zjarre nga të gjitha anët, pas Gurit të Cjapit ,flakët përfshijnë edhe Moravën në Korçë(Video)

Shfaqet një tjetër vatër zjarri në pjesën e dukshme të Malit të Moravës në Korçë, pranë pikës turistike, ndërkohë që flakët janë aktive prej disa orësh .Mendohet se kjo vatër mund të jetë vazhdimi i zjarrit të rënë mbrëmjen e djeshme në afërsi të Gurit të Cjapit. Era e fortë mund të jetë shkaktarja për shpërndarjen e flakëve. Terreni i thyer malor e bën të vështirë ndërhyrjen e mjeteve zjarrfikëse, duke bërë që për shuarjen e zjarrit të përdoren mjete rrethanore si kazma dhe lopata. Kjo është vatra e katërt e zjarrit në qarkun e Korçës për ditën e sotme, pasi ka rënë zjarr edhe në zonat e Gurit të Cjapit në Bozdovec, në Radat Leskovik dhe Jollë të Pogradecit.