Mbërrijnë 31,590 doza të tjera të vaksinës Pfizer në Shqipëri,Manastirliu : “Vaksinohuni”

31,590 doza të vaksinës Pfizer kanë mbërritur mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Lajmi është bërë i ditur nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale. Manastirliu shkruan se në total, numri i vaksinave anti-COVID të mbërritura në Shqipëri ka shkuar në 1,982,130. Ministrja iu bën thirrje qytetarëve që të marrin dozat e vaksinave anti-COVID, për të mbrojtur veten dhe të afërmit e tyre.


Diva e muzikës greke Glykeria më 15 shtator koncert live në Tiranë

Diva e muzikës greke, Glykeri , për herë të parë do jetë në një koncert live në Tiranë në skenën e amfiteatrit. Këngëtarja greke është e njohur edher për kauzën e emigrantëve shqiptar, si dhe interpretimin e këngëve shqiptare , si 25 gërsheta. Kryetarja e shoqatës “ALB acess Ope” ndihet e lumtur që Glykeria do jetë me 15 shtator në Tiranë, pasi ajo ka një agjendë të ngjeshur në gjithë botën si dhe fituese e shumë çmimeve ndërkombëtare. Zëri unik dhe performanca elektrizuese,e bëjnë të vecantë këngëtaren greke, por Sukniqi vlerëson edhe anën e saj njerëzore, pasi e ka takuar nga afër në një koncert live.


Bilanci i aksidenteve, shefi i Rrugores : “Emigrantët janë arrogantë në timon…”

Në një intervistë për ‘News 24’, shefi i Policisë Rrugore, Erion Ahmeti foli për bilancin e madh të aksidenteve që janë shënuar në vend. Ai tha se disa akse, rrugë interurbane kryesore dhe dytësore si edhe bulevarde po monitorohen me radare dhe se ka pasur raste të mjeteve që lëvizin me shpejtësi tej normave të lejuara.


Ahmetaj tregon se është bërë një analizë nga policia rrugore në mbyllje të sezonit turistik dhe ka rezultuar se shkelja më e shpeshte e drejtuesve të mjetit ka qenë parakalimi I gabuar që ka sjellë jo vetëm aksidente por edhe trafik te renduar në shumë akse. Nga analiza ai thotë se ka arritur në përfundimin se shqiptarët që jetojnë jashtë shtetit dhe vijnë në Shqipëri janë arrogantë në timon.

Shefi i Rrugores thotë se shkelësit më të mëdhenj të kodit rrugor kanë rezultuar emigrantët.

Në nisje të vitit të ri shkollor shefi I komisariatit rrugor Erion Ahmeti tha se është hartuar një plan masash për të patrulluar pranë shkollave dhe për të kontrolluar mjetet që janë licencuar për të transportuar nxënës.

Bora Zemani tërë sharm, e gjitha vëmendja te veshja e saj unike…

Bora Zemani është kthyer në rolin e moderatores në emisionin televiziv që e udhëheq. Ajo konsiderohet si një prej moderatoreve me tërheqëse dhe këtë e vulosin edhe paraqitjet në rrjetet sociale, ku bukuroshja shfaqet përherë joshëse. Edhe sonte kur është bërë gati për një sezon të ri të një prej emisioneve më të ndjekura, Bora u shfaq elegante dhe me shumë stil. Disa fotografi atraktive, ajo i ka publikuar në llogarinë e saj në Instagram, ku u shfaq e veshur me një fustan të gjatë.

Ajo ka marrë pëlqime dhe komente të shumta të fansave që e komplimentonin dukjen e saj.Bora është nënë e një djali nga martesa e mëparshme me DJ Vin Veli, ndërsa pak kohë më parë është rapotuar se zeshkania i ka dhënë fund lidhjes me aktorin Donald Veshaj.


Çfarë po ndodh me legjendën e futbollit ? Pele për gjashtë ditë në spital…

I gjithë Brazili është në ankth për një nga simbolet e saj, të madhin Pele. Miti i futbollit botëror, tashmë 80-vjeçar, kishte njoftuar javën e kaluar për një seri kontrollesh mjekësore rutine në Sao Paulo …ku dhe është zbuluar problemi. Legjenda e futbollit, Pele është operuar për një tumor në zorrën e trashë, diçka që sipas tij iu zbulua pikërisht gjatë analizave rutinore të zemrës.


“Do të përballem me këtë sfidë me buzëqeshjen në buzë, i rrethuar nga të dashurit e mi”,Unë u operova të shtunën për të hequr një lizon të zorrës së trashë,”, shpjegon ai.

Miqtë e mi, faleminderit shumë për mesazhet e mira , . Falënderoj Zotin sepse ndihem mirë dhe që i lejova Dr. Fábio dhe Dr. Miguel të kujdesen për shëndetin tim. Tumori u identifikua gjatë testeve për të cilat fola javën e kaluar. Për fat të mirë, jam mësuar të festoj fitore të mëdha me ju,” ishin fjalët e atij që ka shënuar 1279 gola në 1363 ndeshje, i vetmi futbollist që ka fituar 3 kampionate të Botës. Por kjo përballje e fundit mund të jetë edhe më e rëndësishmja.

Sali Berisha i pa lëkundur: “Ditën e premte në Parlament,do mbroj dinjitetin dhe sovranitetin e vendit tim !”

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk tërhiqet nga vendimi për të qenë pjesë e parlamentit të ri, edhe pse i është kërkuar nga ndërkombëtarët të braktisë mandatin e deputetit pas shpalljes “non-grata” nga SHBA. Në një intervistë për “Euronews Albania”, përballë gazetares Erla Mëhilli, Berisha tha se do të mbrojë dinjitetin e tij por edhe sovranitetin e vendit, duke shkuar në Parlament.

Pyetje: Do të shkoni ditën e premte në parlament?


Berisha: Ditën e premte Sali Berisha do të jetë në parlament, në përputhje të plotë me vullnetin e popullit shqiptar. Unë nuk fshihem prapa dinjitetit, prapa sovranitetit. Unë bëj gjithçka për të mbrojtur dinjitetin tim dhe sovranitetin e vendit tim. Asgjë nuk mund të, në asnjë lloj rrethane nuk mund të më detyrojë mua që të shkelmoj mbi dinjitetin tim. Mandati është i parlamentit, nuk është i deputetit. Është mandati i një parlamenti të një vendi sovran. Unë s’bëj asgjë tjetër veç se i nënshtrohem sovranitetit.

Pyetje: Pra s’ka një tërheqje nga ana juaj

Berisha: Nuk mund të ketë një tërheqje


Shpejtësia i mori jetën, intervista e fundit e këngëtarit grek/ “Dua të bëj gjëra të tjera në jetë,të ndihmoj motrën dhe nënën …”

Një pjesë interviste e papublikuar më parë të reperit Mad Clip është botuar së fundmi, pas ndarjes tragjike nga jeta. Reperi grek jep intervistën për Special Report brenda makinës që përfundimisht e çoi në vdekje. Reperi, i cili u përcoll për në banesën e fundit ditën e sotme, rrëfen gjatë intervistës së një viti më parë planet e së ardhmes.


“Unë nuk e kam përfunduar punën time, dua të bëj gjëra të tjera në jetën time. Për mua nuk është kjo fotografi, është vetëm një pikë e rrugës sime në rrugëtimin që kam marrë. Dua të jem në gjendje të ndërtoj një shtëpi të madhe shumë të bukur, ta nxjerr nënën time nga apartamenti që është pranë meje, të ndihmoj motrën time, ata përreth meje. Nuk jam 100 % aty ku dua të jem. E shoh veten në pak vite me një shtëpi tre herë më të madhe se ajo që kam tani, 2-3 makina më shumë, ndoshta jam zyrtarisht i martuar, 2-3 biznese të tjera, për të qenë pak prapa skenës.”, rrëfen reperi.

Ndërsa sot në ceremoninë e përcjelljes për në banesën e fundit ishin qindra njerëz, mes tyre kolegë, por edhe fansa të tij. Nisur nga pasioni i tij për shpejtësinë, e cila e çoi drejt vdekjes, sot shumë miq të tij me motorë jashtë kishës, i dhanë lamtumirën e fundit duke shtypur gazin. Këngëtarja e njohur greke Elena Paparizou gjatë një interviste kishte një këshillë “Nëse kemi para për të pirë, duhet të kemi para edhe për të marrë një taksi” tha ajo, për të shmangur aksidentet.Flet ylli Pogradecar i Kombëtares Endri Çekiçi: “Kemi lojtarë të talentuar, Shqipëria do të jetë kompetitive jo vetëm në rajon por edhe në botë…!”

Endri Çekiçi kërkon më shumë minuta nga Edoardo Reja pas paraqitjes së mirë që bëri ndaj Hungarisë. Teksa flet në konferencën për mediat në prag të sfidës ndaj San Marinos, Çekiçi deklaroi me bindje që Shqipëria do të jetë një të ardhme të ndritur.


Endri Çekiçi :“Në pjesën e parë kemi bërë ndeshje të mirë edhe me Poloninë. Na tha trajneri në pushim dje që mos bënim të njëjtat gabime se mund të na përsëriteshin të njëjtat gabime. Besoj se kemi një grup me lojtarë të talentuar, besoj se në vitet e ardhshme do kemi ekip kompetitiv jo vetëm në rajon por edhe në botë”.

“Minutat? Natyrisht që çdo lojtar do të luaj, e rëndësishme është që të jesh pjesë e grupit, vjen gradualisht, edhe nëse nuk luaj do bëj maksimumin. Vij këtu për fanellën. Nuk na vendos në trysni kundërshtari sepse e dimë çfarë cilësish kemi, besojmë te lojtarët dhe mund të arrijmë vendin e dytë në grup. Ka shumë lojtarë të rinj dhe këtu do e shohim njëri-tjetrin për shumë vite. Në ndeshjet në vazhdim hap pas hapi loja do vijë duke u përmirësuar”.

“Goleadë ndaj San Marinos? Do ishte ekstra, por në fillim tri pikët kanë vlerë. Besoj se kemi ndryshuar stilin e lojës, jemi më ofensivë, do hyjmë për të shënuar”, tha Çekiçi.

Starton ‘PërPuthen 3’/ Njihuni me djemtë e këtij sezoni të ri (Video)

Programi i shumëpritur “PërPuthen” startoi ditën e sotme sezonin e ri në ekranin e Top Channel duke premtuar emocíone të vërteta. Nën moderimin e Bora Zemanit dhe opinionistit Arjan Konomi, ky program premton të na sjellë “përputhje” sa më reale këtë vit, krahasuar me sezonet e kaluara.Në puntatën e parë të këtij programi, jemi njohur me kastin e parë të djemve në këtë sezon të ri dhe ndër to, pjesa më e madhe jetonin jashtë vendit.

Daniel Koci, 24-vjeçar, lindur në Mynih dhe jeton në Tiranë prej vitesh duke punuar në një biznes të tij privat.


Argjend Rraci, 27-vjeçari nga Kosova, jeton në Gjermani, punon si recepsionist.

Jurgen Boduri, 24-vjeçari nga Berati me rezultate ekselente, banues në Tiranë.


Julian Çela, vetëm 19-vjeç, i papunë, hyn në program me deklarata të forta “Nëse do isha vajzë, do isha lézbíke”.

Markeliano Peti, 27-vjeçari i cili pranon hapur se është bipolar, jeton dhe banon në qytetin e Durrësit.


Bajo Qamo dhe Bruno Shemsho janë dy konkurrentet e fundit prezantuar ditën e sotme në program, 21 dhe 26-vjeçar, banues në qytetin e Tiranës.

Rudina Dembacaj: “Do bëhem nuse, ishalla s’ ngelem me barrë që ta kem belin e hollë…”

Rudina Dembacaj ishte e ftuara e parë e “Ftesë në 5” me Bieta Sulon në nisje të këtij sezoni të ri televiziv. Ajo foli për pushimet e mëdha familjare, batutat me Markun që u kthyen në titujt më të lexuar të portaleve gjatë verës si dhe thashethemet e fundit lidhur me dasmën dhe një shtatzëni të aluduar.Rudina mohoi se është në pritje të ëmbël, por konfirmoi me gojën e saj se do e shohim shumë shpejt nuse me fustan të bardhë.E pyetur nga Bieta nëse do ta ftonte ish-bashkëshortin në dasmë, aktorja nuk e kurseu një përgjigje.

Nuk e kam menduar. Unë po mendoj akoma se çfarë fustani do vesh njëherë. Seriozisht! Nuk i kam hyrë ndonjëherë këtyre mendimeve. Po mendoj akoma çfarë fustani, çfarë këpucësh. O Zot, ishalla s’ ngelem me barrë që ta kem belin e hollë”.