Sazan Guri: “Ju tregoj prejardhjen e Edi Ramës, arsyeja pse vishet si “sarakaçan”

Studiuesi Sazan Guri, i ftuar në emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, ndau më shumë detaje për librin më të ri “Pellazgët, epirotët, dhesprotët dhe çamiotët”.Mes të tjerash, ai pati një koment për prejardhjen e kryeministrit Edi Rama. Sipas tij, ai është Sarakatsan dhe këtë e lidh dhe me mënyrën se si vishet. “Rama është sarakaçan. Në 1800, shumë agallarë në Shqipëri morën njerëz nga Anadolli, pa fe. Këto shërbyen në tokat e bejlerëve. Morën dhe mbiemra të punës dhe zanatit që bënin. Më pas u shpërndanë dhe një nga këto është lagjja Stan e Durrësit. Prandaj i pëlqen që të vishet si sarakaçan. Jo se ka modë. E thërret gjaku”, tha ai.

Sot rivale, por e dinit që Bora Zemani dhr Luana kanë qënë shoqe të ngushta ?

Janë dy nga moderatoret më të përfolura të momentit, Luana Vjollca dhe Bora Zemani. Për ata që i ndjekin së fundmi duket se moderatoret nuk i lidh asgjë, por në fakt nuk është kështu. Luana dhe Bora dikur kanë qenë mikesha shumë të ngushta, ndërsa së shpejti do të jenë përballë njëra-tjetrës në të njëjtën ditë dhe të njëjtin orar (prime-time). Lufta mes tyre do të jetë e ashpër jo vetëm në ekran por edhe me klikime e ndjekës në mediat sociale. Si po shkon miqësia e tyre nuk dihet, duke qenë se as nuk i kemi parë e dëgjuar më së bashku. Ndërkohë, fotot e Borës me Luanën tregojnë si ajo ka qenë para operacioneve plastike. Sot Bora konsiderohet si një nga femrat më seksi, por në fotot e para disa viteve me Luanën duket një vajzë normale.


Modelja shqiptare që ka trazuar rrjetin: “Meshkujt i zgjedh nga madhësia e organit…

Serena Sula, një personazh që ka trazuar rrjetin, ka dhënë një intervistë, ku nuk përmbahet. Pushime luksoze apo pushime komode? Pushime luksoze normale, vetëm luks për ‘Queen’-in. Sa ke shpenzuar për pushimet? Si e gjeti vera Serenën single apo të zënë?

10 mijë euro kam shpenzuar për pushimet deri më tani. Të them single s’jam, të them e zënë prapë s’jam, kështu që më kanë ardhur punët e tilla që i kuptoni vetë ju! Kush e lë Serenën, të bjeri në tokë, mo zemra.

Çfarë duhet të ketë një mashkull që të fitojë vëmendjen tënde?

Numër 1: Duhet të më japin plotësisht 100% vëmendjen kundrejt meje 24/ 7 pasi normalisht e meritoj. Pamja fizike, pasi ajo shikohet direkt që në ditën e parë patjetër. Elegancën e mashkullit, mënyra sesi pinë cigaren, sensin e humorit, të jetë shumë i emancipuar, të mos ketë komplekse, të jetë person publik që të mos kemi probleme me njëri-tjetrin, të mirëkuptohemi deri në detajin e fundit dhe të plotësohemi bashkë për njëri-tjetrin.

Dhe më e rëndësishmja është të jetë super i nxehtë në s*ks dhe të ketë ‘super on top’ madhësinë e organit gjenital ahahaha ose të mos niset fare kundrejt Serena Sulës, pasi mua nuk më përballon askush aq e nxehtë sa jam, ahaha.

Kush janë të famshmit që të kanë ngacmuar këtë verë?

Kush nuk janë thuaj, sidomos dhe këtë verë kam qenë single dhe u tërbuan fare bebushat ahahah. Flirtimi në ajër, rraket, duke ia nisur që nga Ilir Shaqiri që u shkri fare, Robert Berisha, Blero Muharremi, Majk, Marini, Eduart Kuci i ‘Për’puthen’, Krist Aliaj, Robert Lonescua, sheik nga Dubai, etj., etj., që do t’jua them në një moment të dytë.

Ndërkohë shumë janë mediatizuar edhe mesazhet me blogerin britanik, si shkoi historia?

Historia shkoi që ne kemi folur shumë më njëri-tjetrin, 24/7 mesazhe super erotike, upss… Me video nudo të dërguara si nga unë, si nga ai, ‘s**ting all night you knoww’ dhe vetëm kur kemi përfunduar në krevat bashkë, nuk kishte si të ndodhte ndryshe kur erdhi në Shqipëri.

Po me gruan e tij si shkoi historia?

Historia shkoi që gruaja e tij më tha se unë i kisha çuar ata deri në ndarje dhe britaniku gjithashtu më tha që ne jemi ndarë sepse kishin bërë shumë sherr bashkë edhe unë i thashë s’e nuk kam fajin që më kanë bërë ‘super sexyy’-n e Shqipërisë, origjinale dhe kam s*ks appeal 100% moj zemra. Ruaj burrin ti vetë… Sorry, babe, ahahah.

Ndërkohë, shumë bujë shkaktoi dhe deklarata juaj se ju kishte ngacmuar Ilir Shaqiri në “Big Brother”, si është e vërteta?

E vërteta është ajo që kam thënë totalisht dhe e rithem përsëri. Ju e dini shumë mirë që Serena Sula është e vetmja femër publike “modelja e skandaleve” që i thotë gjërat troç, ashtu siç janë, pa prapaskena pa asgjë. Iliri kur më ka parë në ‘Top Channel’ u shokua fare, ngeli i shtangur po ju them, like ‘WOW’ te dera, sa dhe të gjithë ata që ishin me ne duke na bërë ‘make up’-in e kuptuan dhe filluan ta ngacmonin Ilirin për mua.

Ai u shpreh mes të gjithave se Serena do të kishte qenë shumë, shumë konkurrente e fortë dhe do të kishte fituar në “Big Brother” për karakterin e saj dhe që nuk ia ndjen për asgjë në botë dhe tha se je një femër shumë, shumë e zgjuar. “

Është femra më e bukur që kam parë absolutisht, tha, si nga bukuria e fytyrës, flokët, trupi, beli, këmbët, sytë. Gjithçka rreth Serenës është perfekte dhe shumë elegante, në një super formë dhe sex appeal!!”. Ne pimë gjithashtu dhe një cigare bashkë jashtë para se të bënim intervistën, shkëmbyem numrat dhe jemi takuar përsëri bashkë normale, jo vetëm një herë po disa herë natën vonë… Ah, po, edhe diçka ekskluzive vetëm për ju, që nofka e atij kundrejt meje ka qenë “Kotele”.

A ke pasur kontakt me të pas kësaj deklarate?

Po, kemi pasur kontakt pas asaj deklarate, normale që po.

Kush është mashkulli që nuk do t’i thoshe kurrë ‘Po’?

Nga një zhgënjim aq i madh që më bëri, Arjonit nuk do t’i thosha kurrë ‘Po’.

Ju kemi parë në muzikë, ju kemi parë edhe nudo, çfarë duhet të presim tjetër nga Serena?

Gjithçka mund të prisni nga Serena!!!

Më herët keni thënë që do të pranonit të bënit filma erotikë, a keni marrë ftesa?

Poo, dhe do të jem e vetmja femër publike shqiptare që do të bëj super p*rno, do të thyej tabu si gjithmonë. Kam marr ftesa patjetër, por për momentin po angazhohem më shumë me muzikën se dhe fansat po më kërkojnë shumë tek muzika.

Deri ku është e gatshme të shkojë Serena për hir të famës?

Deri në pikën ku Serena del nudo në mes të Shqipërisë, vetëm për fansat hahaha.

Cila është gjëja që jeni penduar më shumë?

Për asgjë nuk jam penduar deri më tani, sepse prej së kaluarës jam sot ku jam dhe jam shumë, shumë krenare për veten time dhe nuk duhet të pendohemi për gjërat që bëjmë, sepse fundja e ka shkruar Zoti për çdo gjë që ndodh!

Sa e pasur jeni bërë qëkur jeni bërë e famshme?

Aq e pasur sa mund të blej tani në këto momente një supermakinë luksoze dhe një shtëpi.

Zbulohet marrëveshja Paris-Athinë: “Franca godet Turqinë nëse sulmohet Greqia”…

Shtypi grek ka zbuluar detaje nga Marrëveshje e Bashkëpunimit Strategjik mes Francës dhe Greqisë të nënshkruar në vitin 2021 duke paralajmëruar turqit pas kërcënimeve për luftë gjatë ditëve të fundit. Sipas mediave greke, marrëveshja parashikon që Franca të futet në luftë në krah të Greqisë në rast të një sulmi nga Turqia ndaj tokës helenë.Një fakt i tillë është pasqyruar me tituj të medhenj edhe në mediat turke, të cila akuzojnë Francën për ndërhyrje në marrëdhëniet mes dy shteteve

“Milliyet”, shkruan se kështu Franca është duke ndezur edhe më tepër gjakrat në rajonin e Egjeut, ku tensioni është i lartë aktualisht.

Java e fundit ka qenë mjaft e tensionuar mes dy shteteve, ku pak më parë ministri turk Çavusoglu tha se “Greqia nuk duhej të kruhej shumë” duke paralajmëruar me luftë, ndërsa qeveria greke iu përgjigj dhe turqit kanë vetëm fjalë dhe se kërkojnë të manipulojnë historinë.

Dy shtetet kanë marrëdhënie të acaruara gjatë ditëve të fundit për shkak të ishujve përballë Turqisë, kërkimeve për naftë dhe gaz të kësaj të fundit, por edhe nisur nga kriza e brendshme e turqve në politikë dhe ekonomi.

Arsyeja pse brezi i ri kryen më pak marrëdhënie se të mëparshmit…

Kur bëhet fjalë për të rinjtë, disa gjëra vijnë në mendje: udhëtime, studime, një obsesion me teknologjinë, mbianalizim i gjërave dhe një liri e paparë për të eksploruar seksin! Veç… siç tregojnë hulumtimet, diçka nuk është në rregull në këtë fushë. Siç raportojnë shumë studime, të rinjtë po bëjnë më pak seks, por edhe ata që bëjnë, po e bëjnë atë më rrallë dhe me më pak njerëz.

Për të qenë specifik, të rriturit amerikanë, mesatarisht, po bëjnë afërsisht më pak seks në vitet 2010 sesa në fund të viteve 1990, një rënie prej 14%. Sipas studimeve të tjera, në fillim të viteve 2000, rreth 73% e të rriturve 18-30 vjeç bënin seks të paktën dy herë në muaj. Kjo ra në 66% nga viti 2014 në 2016. Të tjerët jo fare. Nga viti 2002 deri në 2004, 12% raportuan se nuk kishin bërë asgjë vitin e kaluar. Një dekadë më vonë, nga viti 2014 në 2016, ky numër u rrit në 18%.

Nëse jetoni me prindërit tuaj, cilat janë shanset?

Kushtet financiare me të cilat duhet të përballen mijëvjeçarët nuk janë të njëjta si më parë. Tani një përqindje e madhe jetojnë me prindërit e tyre për shumë vite – kështu që ata kanë më shumë gjasa të jetojnë me prindërit sesa të jetojnë vetëm!

Në vitin 2007, para krizës, vetëm 30% e meshkujve të moshës 18-34 vjeç jetonin me prindërit e tyre.

Në vitin 2017, 34% jetojnë me prindërit. Edhe sigurisht, të jetosh me mamin dhe babin nuk bën mrekulli për jetën tënde seksuale… Për herë të parë në 100 vjet, të rinjtë kanë më shumë gjasa të jetojnë në shtëpi me prindërit sesa të martohen ose të jetojnë me një partner.

Asnjë martesë

Gjithashtu, studimet kanë gjetur vazhdimisht se të martuarit priren të bëjnë më shumë seks sesa beqarët. Dhe meqenëse mijëvjeçarët presin shumë më gjatë për t’u martuar, kjo mund të jetë pjesërisht një arsye e madhe pse ata janë më pak aktivë seksualisht. Edhe nuk është vetëm martesa, marrëdhëniet e qëndrueshme ndonjëherë janë ato që krijojnë kushtet e duhura për një abstenim të gjatë nga seksi.

Teknologjia, vrima e zezë

Fakti që gjithnjë e më shumë nga jeta jonë shkon në internet do të thotë që ne kalojmë më shumë kohë duke ndërvepruar në mënyrë dixhitale në vend të personalisht, gjë që krijon më pak mundësi për seks pasi shumica prej nesh jetojnë në mikrokozmosin tonë dixhital dhe flirtimi qëndron atje.

Kjo vetëm sa i përkeqëson gjërat duke ulur libidon. Ndonëse nuk mund të mohohet se teknologjia po krijon mundësi të reja për shprehje seksuale, dmth. sexting dhe seks kibernetik, ajo gjithashtu po luan një rol në rënien e aktivitetit seksual në jetën reale!