“Të kujt janë 404 mijë € në shtëpinë e Dobit? Flet avokati i pastrueses: “S’ka bërë asnjeri denoncim….

Artan Gjermeni, avokati i Rozeta dhe Havier Dobi konfirmoi për Euronews Albania se për 404 mijë eurot e gjetura në banesën e klientëve të tij nuk ka ende asnjë denoncim. Ai theksoi se hetimi do të tregojë se sa para i janë vjedhur zyrtares Alda Klosi.“ Sot kam kërkuar nga organi i akuzës objektin e gjykimi, është për 120 mijë euro apo për shumën totale? Sot organi i akuzës ishte konfuz.

Objekti i sotëm duhet të ishte vetëm mbi kallëzim e viktimës Alda Klosi, për diferencë do jetë hetimi i mëvonshëm që do të përcaktojë. Klosi ka pretenduar për shumën 120 mijë euro.Hetimi do të provojë që pretendimi i Klosit është i saktë, pra 404 mijë euro dhe bizhuteri që nuk e dimë ende çfarë vlere kanë do të konstatohet se kujt i përket kjo shumë. Mund të ketë persona që pretendojnë se është e tyre, mund të mos dalë asnjë denoncues; nëse del send pa zot, do t’i kalojnë shtetit”, shpjegoi avokati.

Në dosje thuhet se kjo shumë e madhe dyshohet të jetë vjedhur në banesa të tjera ku Rozeta ka punuar si pastruese, por organi akuzës mesa duket nuk ka kallëzues e për rrjedhojë viktimë të vjedhjeve.Nga ana tjetër, Alda Klosi e cila rezulton punonjëse e Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare ka deklaruar se shuma që i është vjedhur është rreth 120 mijë euro bashkë me bizhu të shtrenjta, por edhe një orë ‘Maserati’ dhe çanta e portofola ‘Valentino’.

Lihet i lirë italiani që ekzekutoi shqiptarin me 5 plumba: ‘Po mbroja familjen’!

Gjykata e Arezzo-s ka lënë të lirë Sandro Mugnai, i cili duke qëlluar pesë të shtëna me pushkë vrau fqinjin shqiptar Gëzim Dodoli, mbrëmjen e 5 janarit. Teksa Dodoli po punonte me një ekskavator duke prishur shtëpinë në të cilën ndodhej Mugnai me familjen, u vra. Gjyqtari hetues vlerësoi se nuk ka rrezik arratisjeje, përsëritjeje të krimit apo rrezik nga manipulimi i provave dhe nuk ka urdhëruar masë sigurie ndaj 53-vjeçarit italian.

Ndërsa avokatët mbrojtës, Marzia Lelli dhe Piero Melani Graverini u fokusuan tek nevoja e ushtrimit të mbrojtjes legjitime, çështje e cila më pas do të trajtohet sërish në vijimësi të procedimit. Ndërkohë autori që qëlloi 5 herë mbi shqiptarin argumentoi para gjykatësit se do të mbronte familjen e tij që ndodhej në rrezik për jetën nga shembja e menjëhershme dhe e mundshme e çatisë së shtëpisë, e cila u sulmua me goditjet e ekskavatorit të drejtuar nga Dodoli.

Si ndodhi ngjarja?

Rreth orës 20:30 të 5 janarit në shtëpinë e Sandro Mugnai po darkohej. Në tavolinë ndodheshin 2 vajzat e 53-vjeçarit dhe persona të tjerë. Në një moment dëgjojnë zhurmë. Shtëpia po tronditej nga goditjet e mjetit të rëndë. Në tentativë për t’i shembur shtëpinë, rrugës shqiptari dëmtoi edhe 4 automjete. Më pas goditi dritaret e katit të parë, ashtu sikurse çatinë. Në këtë moment Mugnai u ngrit, mori armën e gjahut dhe qëlloi disa herë në drejtim të shqiptarit.

Të paktën 3 plumba shkatërruan xhamin e ekskavatorit dhe goditën edhe 59-vjeçarin shqiptar. Përveç të shtënave, dëgjoheshin britmat e atyre që ndodheshin në shtëpi, ashtu sikurse edhe motori i ekskavatorit që vijonte të ishte i ndezur, ndërkohë që Dodoli ishte në agoni. Kur karabinierët dhe zjarrfikësit mbërritën në vendngjarje, 59-vjeçari kishte ndërruar jetë. Mugnai u dërgua në policinë e Arezzo-s, ndërsa autoritetet fikën mjetin dhe ndihmuan familjen që të dilte nga shtëpia tejet e dëmtuar. Më vonë, banesa u shpall e pabanueshme.

I vodhën 120 mijë euro, dbe 30 mijë dollarë,zbardhet dëshmia e plotë e zyrtares së qeverisë, Alda Klosi

Është zbardhur dëshmia e plotë e Alda Klosit, ish-drejtoreshës së koncesioneve në Ministrinë e Ekonomisë në kohën kur drejtohej nga Arben Ahmetaj dhe më pas shefe kabineti e Ministrisë së Rindërtimit, e cila ra pre e një grabitjeje nga sanitarja e saj. Në dosjen e plotë hetimore të siguruar nga Top Channel, Klosi ka treguar para grupit hetimor se në banesën e saj janë vjedhur 120 mijë euro dhe 30 mijë dollarë, të cilat ishin në pronësi të xhaxhait, i cili ia ka lënë për të kompletuar shtëpinë e tyre dhe për nevoja, pasi xhaxhanë e ka të sëmurë me kancer.

I është marrë deklarim të dëmtuarës Alda Klosi e cila në lidhje me sendet e gjetura ka deklaruar se, gjatë kësaj kohe ka menduar me qetësi për sendet që ka patur dhe deklaron se ditën e ngjarjes i jane vjedhur një shumë në valutë të huaj më shumë se 120.000(njëqind e njëzetmijë) euro, të cilat kanë qenë në prerje 500(pese qindëshe) dhe 200(dy qindëshe) si dhe një shumë prej 30.000(tridhjetëmijë) dollarë të cilat kanë qenë prerje 100(një qindëshe)

Deklaron se ka patur një unazë floriri me medaljonin e Shën Mërisë, një unazë floriri të bardhë me gurë të kuq, një unazë me flori të bardhë dhe me tre gurë, vathë të ndryshme me përmasa dhe forma të ndryshme, një palë vëthë me emoi, një varëse floriri me kryq dhe me Shën Mëri, një palë vëthë floriri në formë triangolo, një unazë flori me tre gure diamandi. Një çantë me ngjyre blu dhe të bardhë e markës Valentino, një portofol me ngjyrë bezhë e markës Valentino”– thuhet në dosjen hetimore.

Tornitorët po zhduken/ 67-vjeçari: “Keqardhje që të rinjtë nuk e duan më zanatin (Video)

Eduard Dushku punon tornitor prej 50 vitesh dhe nuk ka asnjë plan të bëjë pushim nga profesioni të cilin, jo vetëm e do, por mbi të gjitha ka mbajtur familjen. Tashmë 67 vjeç Eduardi vëren me keqardhje që pak tornitorë i kanë mbetur Elbasanit, sepse të rinjtë nuk e duan profesionin që tregu e kërkon çdo ditë e më shumë.

Gjithnjë e më pak profesionistë po i mbeten Shqipërisë. Edhe pse tregu vazhdon të ketë kërkesë të lartë, punët të cilësuar të vështira po braktisen, edhe pse të ardhurat e tyre nuk janë aspak për tu nënvlerësuar.

Video:

Kejvina i kërkoi të flinte me djalin e tij/ Robert Aliaj: “Djalit po i bëhet presion psikologjik

Robert Aliaj ka komentuar për herë të parë publikisht në lidhje me eksperiencën dhe rrugëtimin e djalit të tij, Kristi, në shtëpinë e Big Brotheer VIP. Duke mos folur si prind, por si një analist, Roberti deklaroi se Kristit i është bërë një presion psikologjik nga vajzat, të cilat e kanë ngacmuar.

“ Është e qartë, e kam të vështirë të prononcohem për Kristin sepse duket sikur po e mbroj, edhe pse nuk kam për çfarë e mbroj sepse nuk ka bërë gjë. Kristi më mbron mua, sepse unë e kam edukuar vetë. E kam bërë të jetë i aftë. Unë marr shumë përgjigje nga Kristi. Unë ndihmohem nga djali im. Të flas siç e analizoj unë situatën, jo si prind. Kirsti është vënë në situatë të vështirë. Kur një vajzë i kërkon publikisht me imponim që unë do fle më ty. Në kokën e një djali është presion psikologjik. Unë vura re përballjen brilante që bëri Kristi atje.”- tha Roberti.

Trondit Luiz Ejlli/ Flet për sëmundjen e rëndë nga e cila vuan: “U futa në BB VIP se më duhen lekët

Një nga lojtarët më aktivë të Big Brother VIP, Luiz Ejlli, ka treguar se vuan nga një sëmundje e rrallë që mund të kurohet në vetëm 11 klinika në të gjithë botën. Teksa bisedonte e Kiarën në shtëpi, ai tha se ka hyrë në BBV vetëm për të fituar paratë që i duhen për kurim. Gjatë bisedës, duket se Kiara shqetësohet dhe e pyet nëse është e kurueshme, kurse Luizi thotë se gjithçka kushton shumë. Këngëtari tregon se ka hemorragji nga goja, por që brenda BBV është justifikuar duke thënë se ka një dhëmballë të prishur.

Luiz Ejlli: E kam në të gjithë trupin dhe më ka dalë tre muaj para se të vija këtu. Nuk e dija, por bëra një checkup dhe më doli. Kam për të ikur në gusht, kam për të ik në Bergamo. Më doli edhe parmbrëmë në jastëk, por ja futa kot, thashë kam një dhëmballë të prishur.

Kiara Tito: E ke treguar para se të vije

Luiz Ejlli: Nuk e kisha thënë para se të hyja këtu dhe prandaj u futa se më duhen ato. Është e kushtueshme.

Kiara Tito: Kurohet

Luiz Ejlli: Ata thonë është e rrallë dhe 11 klinika janë më botë që e bëjnë

Kiara Tito: Vërtetë

Luiz Ejlli: Deri në gusht ishte e zënë klinika, duhet të shkoj në gusht

Kiara Tito: S’kam fjalë, nuk kam fjalë them

Luiz Ejlli: Prandaj të thoja se nuk e ke idenë. Thoja me vete…ehe…çfarë hallësh kam unë, këta qeshin.

Gjergj Luca :”Rikthyem punën në provincë, në këtë copëz juglindje Shqipëri të braktisur(Video)

Biznesmeni dhe sipërmarrësi Gjergj Luca ka prezantuar një investim spektakolar duke krijuar një tjetër “Fish City”, që pritet t’i japë rritme të larta ndryshimi Maliqit. Biznesmeni zbulon se kjo qytezë do të hapë dyert nga nesër. Më tej ai zbulon armën më të fortë , ambientet ku do të prodhohet sushi direkt. Për herë të parë tregon ndjekjen e produktit që kur kapet peshku në det e deri te gatimi dhe freskia e pjatave plot ngjyra dhe shije.

Puna është e vërteta jonë! Unë i mbaj premtim e dhëna. Një tjetër qytezë Rozafa kësaj here u ngrit mbi rënojat e ish kombinatit në Maliq. Rikthyem punën në provincë, rikthyem investimet në këtë copëz juglindje Shqipëri të braktisur. Nga nesër dyert hapen për punë, për takime, për argëtime në Rozafën më të re, ju mirëpresim”, shprehet ai.

Sanitarja mbështetet masivisht/ Shpërthen rrjeti:“Bëri atë që SPAK nuk po bën…

Ky rast nuk ka lidhje me një Robin Hood modern dhe as me një “bamirësi” alla Pablo Escobar, ku i varfëri vjedh të pasurin dhe i shpërndan paratë tek të tjerë të varfër. Një sanitare së bashku me të birin, vodhën qytetaren Alda Klosi në banesën e saj në Tiranë. Ngjarja ka ndodhur në “Rrugën e Kosovarëve”, dhe sanitarja Rozeta Dobi dhe i biri 20-vjeçar kanë vjedhur 120 mijë eurove. Nga përgjimet në dhomën e parabargimit, u kuptua se ishin fshehur më shumë se 400 mijë euro, si dhe sende me vlerën 8,500 euro, të fshehura në tubin e aspiratorit.

Alda Klosi ka deklaruar se shifra që ajo zotëronte ishte 120 mijë euro dhe në total, me sendet dhe bizhuteritë e vjedhura, dëmi që sanitarja dhe i biri kishin shkaktuar, kapnin vlerën e 500 mijë eurove. Komentet në rrjete sociale janë me sanitaren. Disa thonë se Rozeta Dobi bëri atë që SPAK nuk bën.

”Kjo zonjë mos të dënohet asnjë ditë, ajo ka bërë një punë që nuk e bëri dot SPAK-u, se kjo vjedhje është dhënë më herët nga mediat dhë nuk është bërë asgjë të dënohet zonja që ka pasur këtë pasuri”,-shkruhet nga dikush.

Rama reagon për vjedhjen në banesën e drejtoreshës: “Kohët ndryshojnë përditë për mirë falë reformës në drejtësi…

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për ngjarjen ku nënë e bir vodhën 120 mijë euro nga shtëpia e Alda Klosit, ish-drejtoreshë e kabinetit të ish-zv.ministrit Arben Ahmetaj. Në një postim në Twitter, Rama tha se forcimi i institucioneve ligjzbatuese po nxjerr në pah edhe llumin e administratës publike. Sipas tij, fakti që këto raste bëhen publike tregon se mburoja e vjetër politike ka rënë. Ai shton se këtyre raste duhet t’i shkohet deri në fund dhe forca e ligjit të mos ndalojë përpara askujt.

Postimi i Edi Ramës në Twitter:

Nuk e di kur do ta kuptojnë disa që Reforma në Drejtësi dhe forcimi i institucioneve ligjzbatuese bëhen pikërisht për të pastruar llumin! Prandaj kur del llumi falë punës së këtyre institucioneve, s’duhet harruar se këto janë provat e vullnetit tonë kundër korrupsionit!

E thënë ndryshe, në një kohë tjetër policia apo drejtësia nuk ia nxirrnin kurrë lakrat në shesh njerëzve të veshur me kostum zyrtar, ndërsa sot kohët ndryshojnë përditë për mirë edhe në këtë drejtim! Sepse sot vullneti politik është i plotë dhe mburoja e vjetër politike ka rënë! Unë uroj vetëm që t’u shkohet sa më shumë deri në fund historive të ulëta me para të pista dhe forca e ligjit të mos ndalojë përpara askujt, kur faktet provojnë se është shkelur ligji për përfitime të paligjshme, nga kushdoqoftë

Balluku: “2023 ,viti i projekteve të mëdha, do të gazifikojmë Korçën e Fierin

Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ka prezantuar projektet e vitit 2023, ndërsa shtoi se në Korçë do të nis projekti i gazifikimit të Shqipërisë. Sipas Balluku pas Korçës do të vijojë gazifikimi i Fierit, duke theksuar se këto dy qytete janë të parat për këtë projekt për shkak të afërsisë me sistemin e gazsjellësit TAP.

Do të kemi gazifikimin e Shqipërisë. Kemi hedhur hapa të rëndësishëm. Kemi arritur në një moment, kur në 2023 do të realizohen disa projekte të rëndësishme. Do e nisim me Korçën, Fieri do jetë i dyti. Korça është me temperatura më të ulëta ndaj e nisëm me Korçën. Paguajnë më mirë nga të gjithë faturat.

Për t’i dhënë eficencë këtij projekti. Fieri është i dyti qytet. Do të jetë vit i rëndësishëm. Pavarësia energjetike është shumë e rëndësishme. Shqipëria ka një detyrim ndaj qytetarëve, që të ofrojë mburojë energjetike dhe siguri. Do synojmë të bëhemi lider energjetik i rajonit”, tha Balluku.

Vjedhja në shtëpinë e drejtoreshës/ Belinda Balluku: “S’më del koha të shikoj fëmijët e mi, jo më të merrem me këto lajme

Ministrja Belinda Balluku është pyetur sot gjatë konferencës së gazetarëve lidhur me supergrabitjen nga Rozeta Dobi në banesën e ish-shefes së kabinetit të ish-zv.kryeministrit Arben Ahmetaj, Alda Klosi. Ajo tha se është shumë e zënë dhe ka pak kohë për fëmijët e saj, dhe se nuk merret me këto lajme.

“Jam shumë e zënë dhe me del pak kohë të shikoj fëmijët e mi e jo më me lajme e të di kush është ish-shefja e paraardhësit tim. Dua t’ju kujtoj një fakt që PS dhe Rama janë iniciatorë dhe udhëheqësit të reformës në drejtësi. I bëjmë thirrje drejtësisë të bëjë punën e vet pa dëgjuar askënd”, tha ajo. Sot gjykata caktoi masën “arrest me burg” për pastruesen dhe djalin e saj që akuzohen për vjedhjen e qindra mijëra eurove.

Pastruese Rozeta Dobi duhet te filloj pune prane SPAKUT dhe te “emerohet” si “ pastruese” ne vilat e…

Nga Myslim Myrrizi/                                                    Pastruese Rozeta Dobi duhet te filloj pune ne BKH prane SPAKUT dhe te “emerohet” si “ pastruese” ne vilat pas TEGUT, 3 muaj, pastaj ne LALZ 3 muaj, pastaj ne PALASE gjate 3 muajve te veres dhe 3 muaj te tjere te punoj me jave tek Kodra e Diellit dhe Liqeni i Thate . Te djelave duhet te “ punoj” 4 ore ne SURREL Vetem keshtu Shqiptaret do marin vesh se sa para ju jane vjedhur nga taksat e Tyre prej 30 vitesh dhe SPAKU arrin te justifikoj besimin e Qytetareve dhe te Nderkombetareve per pritshmerine qe kane ndaj ketij Institucioni

“Pastruese “ te tilla do ti sherbenin drejtesise se re shume me shume se sa kraja prej 3 vitesh Bile mire do ishte qe ne BKH bashke me “ pastruese” Rozeten te ishin ne “ ekip” edhe dy hajdutet qe vodhen vilen e krajes ne LALZ ne gusht 2021, qe te beheshin nje grup simpatik dhe nje “nukel” perfekt i BKH per te realizuar pa kosto dhe pa vendim gjykate i “sekuestron” e parave te vjedhura te hajduteve te politikes te 30 viteve “ demokraci”

Kur nje “ shefeje” kabineti te nje institucioni qe ka si kabinet 7 veta jane gjendur ne banese 400-500 mij euro, imagjinoni sikur “ pastruese” Rozeta te punonte tek shtepija apo shtepite e shefit te Alda Klosit sa do ishte “ lodhur” duke “ pastruar”!!!!!

Ehhhh çfar “gabimi” ka bere Alda qe ka denoncuar!!!!!! Ne vitet 2013-2020 jo pak por 5-6 ministra kane patur te njenjtin “ fat” si Alda por nuk denoncuan dhe “ pastruesit” nuk u arrestuan

Sa “fatkeqe” Rozeta qe ka qene “ pastruese” ne shtepine e Aldes!!! Gjykata duhet ta liroj menjehere Rozeten dhe i bej thirrje SPAKUT qe ta “ punesoj Rozeten si ” pastruese” te infiltruar dhe do habiteni nga rezultati qe do arrij SPAKU ne “ luften” kundra korrupsionit

Vesi i HAJDUTLLIKUT eshte ves i keq, i ndyre dhe i vjeter sa vete BOTA, dhe eshte i denueshem si ves dhe si veper penale .POR JO KUR VJEDH PARAT E NJE HAJDUTI QE JA KA VJEDHUR ATO PARA POPULLIT

Sa vjet pune ka Alda?
Sa e ka dhe sa e ka patur rrogen Alda?
Çfar biznesi ka Alda?
Sa pasuri ka te rregjistruar Alda?
Sa persona eshte familja e Aldes?
Sa llogari bankare dhe depozita ka Alda?
Keto jane disa pyetje qe Prokuroria duhet ti bej Aldes perpara se te na çaj trp me tubin e ajrimit te “ pastruese” Rozetes dhe derdellisjet me pseudo intervista te bashkeshortit te saj

Rozeta dhe Alda kane te njenjtin ves dhe kane kryer te njenjtin xhest, por me nje ndryshim .Alda eshte dora e pare, ndersa Rozeta dora e dyte, nese dora e pare nuk ka qene shefi i Aldes

Pastruesja: “Vodha kasafortën se e urreja Aldën…

Teksa ndodhet pas hekurave bashkë me djalin e saj, Rozeta Dobi shprehej se kishte urrejtje për punëdhënësen e tij, Alda Klosi, ish-shefe kabineti e ish-zëvendëskryeministrit Arben Ahmetaj. Ky është një ndër detajet që thuhet në dosjen e prokurorisë, të siguruar nga gazetarja Klodiana Lala.

Teksa ndodhet pas hekurave bashkë me djalin e saj, Rozeta Dobi shprehej se kishte urrejtje për punëdhënësen e tij, Alda Klosi, ish-shefe kabineti e ish-zëvendëskryeministrit Arben Ahmetaj. Ky është një ndër detajet që thuhet në dosjen e prokurorisë, të siguruar nga gazetarja Klodiana Lala. Ngjarja ndodhi në Rrugën e Kosovarëve, në një banesë ku Klosi e kishte marrë me qira prej 2 muajsh.

“Në datë 15.12.2022 i kërkova djalit tim shtetasit Havier Dobi të më dërgonte me makinë tek banesa e Aldes. Gjatë kontrollit ka vënë re se në dhomën e gjumit në dollap ajo mbante një kasafortë e cila ishte në ngjyrë gri. Pasi e ka hapur atë brenda saj ka konstatuar se ndodheshin shuma monetare të prerjeve 500,200,euro dhe 100 dollar, në moment që i ka parë këto shuma parash nga urrejtja që kishte krijuar ndaj shtetases Alda Klosi i ka marrë paratë dhe është larguar më pas me mjetin e djalit të saj. Deklaron se shuma e parave të gjetura në banesën time është nga shuma e lekëve që ka marrë në banesën e shtetases Alda Klosi.”, thuhet në dosje.

Balluku: “2023 ,viti i projekteve të mëdha, do të gazifikojmë Korçën e Fierin

Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ka prezantuar projektet e vitit 2023, ndërsa shtoi se në Korçë do të nis projekti i gazifikimit të Shqipërisë. Sipas Balluku pas Korçës do të vijojë gazifikimi i Fierit, duke theksuar se këto dy qytete janë të parat për këtë projekt për shkak të afërsisë me sistemin e gazsjellësit TAP.

Do të kemi gazifikimin e Shqipërisë. Kemi hedhur hapa të rëndësishëm. Kemi arritur në një moment, kur në 2023 do të realizohen disa projekte të rëndësishme. Do e nisim me Korçën, Fieri do jetë i dyti. Korça është me temperatura më të ulëta ndaj e nisëm me Korçën. Paguajnë më mirë nga të gjithë faturat.

Për t’i dhënë eficencë këtij projekti. Fieri është i dyti qytet. Do të jetë vit i rëndësishëm. Pavarësia energjetike është shumë e rëndësishme. Shqipëria ka një detyrim ndaj qytetarëve, që të ofrojë mburojë energjetike dhe siguri. Do synojmë të bëhemi lider energjetik i rajonit”, tha Balluku.

Mamasë s’do ja fal kurrë’/ I biri i pastrueses letër babait nga burgu: “Jam mërzitur si mos më keq

Havier Dobi ka dërguar një letër babait të tij nga paraburgimi. Ndër rreshta 20-vjeçari shkruan se mamasë së tij, Rozeta Dobi nuk do ja falë kurrë dhe se ndihet aq keq emocionalisht sa mund të shkojë drejt vetëvrasjes. I riu siguron të atin se do dalë nga burgu shumë shpejt, vetëm për njerëzit e tij të dashur.

“Babi im i dashur jam shumë mirë mos u bëj merak, duhet të jesh shumë i qetë. E mora letrën që më kishe mu mbushën sytë me lot. Mu shkatërrua zemra. Të lutem, të lutem me zemër që të bësh gjithçka më nxjerrësh të lutem. Jam bërë si mos më keq nuk e dua veten time, dhe mamit nuk do ia fal kurrë këtë gjë, kur rë. Mos u bëj merak. Ju dua shumë ty babin dhe Ilirën do dal vetëm për ju”, thuhet në letër.