Burrë e grua qëllohen me armë pranë banesës / 50-vjeçari në sallën e operacionit në gjendje të rëndë, 41-vjeçarja jashtë rrezikut për jetën

Një ngjarje e rëndë është shënuar këtë mbrëmje në Kamëz. Burrë e grua janë qëlluar me armë zjarri mbrëmjen e sotme në Tiranë. Të dy kanë mbetur të plagosur. Autori nuk është identifikuar akoma. Gruaja është jashtë rrezikut për jetën, kurse burri është në operacion për momentin, është më rëndë.Është qëlluar në drejtim të çiftit të bashkëshortëvem, Preng Paluca dhe bashkeshortja e tij Antoneta Paluca.

Njoftimi i Policisë :


“Rreth orës 22:15, në rrugën “Kosova”, Kamzë, në rrethana ende të paqarta, në afërsi të banesës së tyre, janë plagosur dyshohet me armë zjarri pistoletë, shtetasi P. P., rreth 50 vjeç dhe bashkëshortja e tij shtetasja A. P., rreth 41 vjeçe, të cilët u dërguan në spital, dhe ndodhen nën kujdesin e mjekëve. Shërbimet e Policisë kanë shkuar menjëherë në vendngjarje, kanë bërë rrethimin e zonës dhe po kryejnë kontrolle me qëllim kapjen e autorit. Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe nën drejtimin e Prokurorisë po punon për sqarimin e rrethanave të ngjarje, si dhe mbledhjen e çdo prove të mundshme që do çojë në identifikimin dhe kapjen e autorit”, thuhet në njoftimin e policisë.

Në paris bëhen gati për prezantimin e Mesit /PSG rezervon Kullën Eiffel…!

Mesohet se Paris Saint-Germain, ka rezervuar Kullën Eifel lidhur me prezantimin madhështor për transferimin e legjendës Lionel Messit.

Sipas gazetarit të rrjetit televiziv ESPN, Diego Monroig, PSG rezervimin është bërë për të martën e 10 gushtit.


Armina Mevlani nis zyrtarisht pushimet, mahnit ndjekësit me bikini (Foto)

Partnerja e Shkëlzen Berishës, Armina Mevlani ka nisur zyrtarisht pushimet.Këtë fakt e ka konfirmuar vetë blogerja e njohur, e cila ka publikuar në rrjete sociale disa foto me bikini në plazh.Ajo ka theksuar në fotot në fjalë linjat trupore, e duhet pranuar, është në një formë shumë të mirë.

Rikthehet i nxehti afrikan /Parashikimi….Gushti perfekt për plazh

Temperaturat e ditëve në vijim do të jenë sërish përvëluese. Për “Report TV”, meteorologu Hakil Osmani tha se dje ka patur një ulje temperaturash, por kjo fundjavë do të sjellë sërish rritje të tyre.Sipas meteorologut, nuk përjashtohet mundësia që në ditët në vijim, të arrijmë sërish temperaturën 40 gradë Celsius.


“Ditën e djeshme kemi pasur një rënie të vlerave termike me 6 gradë celsius. Nga 40 gradë, të premten me 34 gradë celsius. Megjithatë kjo fundjavë sjell një rritje më 2-3 gradë celsius, duke bërë që vlerat të luhaten në 35-36 gradë. Ndërsa vlerat e mëngjesit mbeten të freskëta. Valët e të nxehtit të tërhiqen nga territori shqiptar dhe duke e bërë situatën në vend më të favorshme.

Edhe në datën 20 gusht vendi do të mbetet në temperatura të larta. Nuk përjashtohen ditët e veçanta qënë disa lokalitetet të jenë temperaturat edhe afër 40 gradëve. Për sa i përket reshjeve të shiut kjo fundjavë mbetet në prezencën e kthjellimeve dhe nuk pritet të kemi prezencë të reshjeve në territorin shqiptar.

Parametri i erës ka ardhur duke u dobësuar, duke bërë kështu që edhe flakët mos të ndihmohen nga parametri i erës. Mbetet me shpejtësi deri në 45 km në det të hapur, ndërsa në tokë shumë më pak. Edhe fundjava do të jetë me parametër ere të dobët. Për ato që do frekuentojnë bregdetin, moti do të jetë shumë i favorshëm,”– tha meteorologu, Hakil Osmani.

Bregovic në Korçë/ Fifi : ”Do jetë fyese dhe ofenduese për shqiptarët e Kosovës”

Këngëtarja nga Ferizaj, Filloreta Raçi-Fifi, i ka bërë thirrje Bashkisë së Korçës që ta tërheqin Bregovicin nga Festa e Birrës’. Ajo përmes një shkrimi të ndarë në InstaStory ka kujtuar masakrat dhe të gjitha padrejtësitë që u janë bërë shqiptarëve dhe se për këtë një artist i tillë nuk duhet të jetë pjesë e atij evenimenti.

Po besoj se do të jetë shumë fyese e ofenduese për shqiptarët e Kosovës nëse ai këndon në Korçë. Gjatë gjithë luftës në Kosovë çetnikët janë ushqyer me këngët e këtij dhe kanë bërë masakra me vëllëzërit, motrat, fëmijët, nënat dhe pleqtë kosovarë”.

Po uroj shumë të bëhet bojkot ky organizim se fundi nuk besoj se do të jetë i mirë”, ka thënë ajo.

Covid ne Greqi/ Shënohen mbi 2.700 raste te rreja

Shifrat e Covid-19 në Greqi vijojnë të jenë të larta. Gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 10 viktima dhe 2768 persona janë infektuar me covid. Nga të infektuarit raportohet se 7 prej rasteve të reja u zbuluan në hyrjet e vendit. Numri i përgjithshëm i infektimeve në Greqi ka shkuar në 512.342 raste. Ndërsa numri i viktimave që nga fillimi i pandemisë ka shkuar në 13 058.Prej disa ditësh Greqia po përballet me një valë të shtuar të infektimeve të reja me covid-19.


“Koha është e maskarenjve”, reperi i njohur shpërthen për ardhjen e këngëtarit serb në Korçë

Edhe këngëtari Gold Ag, iu është bashkuar artistëve që kanë dalë kundër Goran Bregoviç, këngëtarit serb që është përfolur se do të performojë në Korçë.Gold Ag, i ka dedikuar disa vargje ftesës për këngëtarin serb Goran Bregoviç, ku shpreh mllefin ndaj tij.

Postimi i plotë:


Nal Bregoviç mos merr yrysh …
Se bashkia ka çu fjalë se Bregoviçi ka me ardh,
Biri shkinës ka me ardh
Se birra n’Korçë po don me marrë,
Mos ja shti therrën n’kom vetit
Shko te ai që t’ka dhan çels të qytetit,
Se bone prap me shkel Shqipnin
Ta q*n Korça at nan’ shkin,
Ani kur po folin do tradhtar t’zi
Thojn që arti snjeh kufi
Le ta din bijt e tradhtarve
KOHA ËSHTË E MASKARENJVE
POR SHQIPNIA E SHQIPTARVE.

COVID-19-Rriten infektimet në vënd/ 139 të prekur ,1 humbje jete

Muaji Gusht do të jetë i hapur për vaksinimit antiCOVID për çdo qytetar +18 vjeç, ndaj Ministria e Shëndetësisë i bën sërish apel qytetarëve të vaksinohen sa në parë, për të mbrojtur veten dhe njerëzit e afërt dhe për të frenuar përhapjen e virusit të rrezikshëm.Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.
Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.


Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:
Janë kryer 4,232 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid19, 139 qytetarë, në këto bashki: 41 raste në Tiranë, 21 raste në Shkodër, 13 raste në Vlorë, 7 raste në Elbasan, 5 raste në Kavajë, Lushnje, 4 raste në Durrës, Kukës, Vau i Dejës, Gramsh, 3 raste në Fier, Mat, Sarandë, Malësi e Madhe, Patos, 2 raste në Korçë, Lezhë, Kamëz, 1 rast në Krujë, Kurbin, Has, Berat, Gjirokastër, Pogradec, Përmet, Dimal, Himarë, Peqin.

Aktualisht janë 876 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 29 pacientë.
Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, në 24 orët e fundit ka ndërruar jetë një 79-vjeçar nga Durrësi.  Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerës.

Janë shëruar 25 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,395 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (07 Gusht 2021)

Raste të reja ditore         139
Të shëruar në 24 orë       25
Të shtruar në spitale       29
Humbje jete në 24 orë     1
Testime ditore                 4,232

Testime totale             926,332
Raste pozitive             133,730
Raste të shëruara       130,395
Raste Aktive                      876
Humbje jete                    2,459

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 319
Shkodër 137
Elbasan 89
Vlorë 83
Fier 57
Berat 48
Lezhë 44
Durrës 34
Kukës 24
Korçë 18
Gjirokastër 17
Dibër 6

Bregoviç në Korçe/ Krijohet peticion kunder tij ,lajmërohet protestë neser ne Korçe

Ka nisur së fundmi një peticion onlineChange.org, ku kërkohet nga shqiptarët që të nënshkruajnë në emër të një thirrje kolektive që të anulohet pjesëmarrja e Bregovic në Festën e Birrës në Korçë. Sipas rregullave ligjore, duhet të jenë mbi 10 mijë nënshkrime që Qeveria apo Bashkia të marrë parasysh kërkesën, ndërkohë limiti startues është 500 – numër ky që mund të rritet në rast se numri i atyre që nënshkruajnë sa vjen e bëhet më i madh.


Zhvillimi më I fundit në reaksionin e pakënaqsive është një protestë e lajmëruar nga qytetarët, dhe që pritet të zhvillohet nesër

Ja njoftimi i plotë (pa ndërhyrje):

Pas 23 vitesh martese / Jim Belushi i drejtohet gjykatës: “Dua të ndahem nga gruaja”

Aktori i njohur i filmave amerikanë me origjinë shqiptare Jim Belushi ka bërë kërkesën për tu divorcuar nga bashkëshortja e tij. Ylli i kinematogrtafisë, tashmë në moshën 67-vjeç zyrtarisht po ndahet nga gruaja e tij Jennifer Sloan pas më shumë se 23 vitesh martesë. Kjo është hera e dytë që brenda 3 viteve që çifti po tenton ti japin fund martesës.


Të premten, Belushi paraqiti dokumente në Gjykatën Superiore të Qarkut Los Angeles, sipas TMZ. Në Mars 2018, Sloan paraqiti grupin e saj të letrave të divorcit duke pretenduar se “argumentet ishin të papajtueshme” të vjetruara, por çifti më vonë u pajtuan. Një vit më vonë, Belushi bëri kërkesë për refuzimin e kërkesës për divorc.

Kjo është martesa e tretë për Belushin. Ai ishte martuar më parë me Sandra Davenport, me të cilën ka një djalë të rritur, Robert James. Ai kishte një martesë dy vjeçare me Marjorie Bransfield para se të martohej me aktoren Jennifer Sloan në 1998. Së bashku ata kanë vajzën Jamison, 22 vjeç dhe djalin Jared, 19 vjeç.