Lot dhe dhimbje gjatë funeralit / I gjithë qyteti në zi për 4-vjeçarin shqiptar që vdiq nga shembja e ndërtesës

Është përcjellë në banesë të fundit, vogëlushi shqiptar Aron Tila 4-vjeç, i cili vdiq për shkak të shembjes së ndërtesës, që ndodhi në periferi të qytetit, si pasojë e shpërthimit të një bombole gazi pak ditë më parë. Ndërsa tragjedia e familjes shqiptar është trajtuar si ditë zie në qytetin e Torinës, në Itali. Dëshpërimi dhe dhimbja e nënës, Nertila dhe babait, Genci nuk përshkruhet me fjalë. Mediat italiane shkruajnë se flamujt u ulën në gjysmështizë.


“I gjithë qyteti u godit nga ky lajm i dhimbshëm, duke synuar të merrte pjesë në dhimbjen e familjes së fëmijës, me një ndjenjë emocioni dhe solidariteti” shkruajnë mediat italiane.

Aroni vdiq nën rrënojat e ndërtesës, e cila u rrëzua për shkak të një rrjedhje të dyshuar gazi që shkaktoi një shpërthim. Fëmija ishte në shtrat në dhomë duke fjetur, kur nëna e tij Nertila e pa veten poshtë rrënojave. Çifti shqiptar pak kohë më parë ishin shpërngulur nga Campania për të filluar një jetë të re në Torino, por fati nuk ishte me ata percjellin mediat Italiane

Shijon pushimet në Dhërmi, por në rrjete sociale lokacionin e vendos Greqi! Fansat dhe Enca thumbojnë Loredanën…

Reperja e njohur shqiptare, Loredana Zefi, së fundmi është duke shijuar disa ditë të mira pushimi në jug të Shqipërisë. Por ajo i çuditi fansat e saj kur në një fotografi të publikuar së fundmi në InstaStory nga pushimet, kishte vendosur ishullin “Mykonos” si lokacion për pushimet e saj.


Edhe fotografitë e publikuara nga reperja tregojnë pamjet e Palasa Beach në Dhërmi ndërkohë lokacioni ishte Mykonos Greqi. Kjo ka irrituar tej mase fansat shqiptarë, të cilët e kanë kritikuar Loredanën për promovim të bregdetit të huaj kur realisht ndodhej në bregdetin shqiptar. E mesa duket një “taktikë” të ngjashme e përdori edhe këngëtarja tjetër e njohur shqiptare, Enca Haxhia. Ajo publikoi në InstaStory disa video të njëpasnjëshme nga pushimet në jug të Shqipërisë, ku shfaqej me bikini teksa shijonte plazhin.

Fillimisht, Enca vendosi lokacionin “Brazil” në një prej postimeve të saj, teksa shkruante më pas: “Ç’Brazil leshi, ku ka si PG”.

Në liqenin e Mykonos se u ngatërrova”, shkroi Enca në mbishkrimin e videos, ndërsa e shoqëroi atë me një emoji të pinokios, ku shihe me hundën e zgjatur – duke dashur kështu të simbolizojë gënjeshtrën.


Riaktivizohet zjarri në Malin e Thatë në Pogradec, flakët jashtë kontrollit

Është riaktizuar nga era zjarri në Malin e Thatë në Pogradec. Edhe pse gjatë gjithë ditës kanë punuar specialistë të ADZM me mjete rrethanore, zjarri nuk është arritur të vihet në kontroll. Sipas të dhënave pjesa më e madhe e flakëve tashmë janë përhapur në Parkun e Galiçicës, por ende nuk ka asnjë reagim nga autoritetet e Maqedonisë së Veriut.


Nëse vijon me këto ritme dhe pa ndërhyrje rrezikon prekja e pyllit në pjesë e Maqedonisë, njofton news 24.

Në lidhje me vatrën e zjarrit, mendohet të jetë i qëllimshëm nga barinjtë për kullotat e reja.

Specialistët thonë se përhapja e madhe në sipërfaqe e zjarrit tashmë mund të fiket vetëm me ndërhyrje nga ajri.

Epike/ I lodhur nga makinat që ecin me shpejtësi ,i moshuari del në rrugë me tharëse flokësh si radar shpejtësie….

Sa herë na ka ndodhur të dëshirojmë të kalojmë rrugën, por makinat vazhdojnë të kalojnë me një shpejtësi përtej kufijve të lejuar? Dhe sa herë na ka ndodhur të jemi në makinën tonë dhe të na parakalojnë shoferët që vraponin si të çmendur? Në Suedi, pikërisht në zonën e Stora Mellösa, pranë qytetit të Örebro, një i moshuar vendosi ta korrigjojë vetë.


Emri i tij është Ulf Schwerin, ai është 74 vjeç, dhe ai ka qenë prej kohësh i lodhur nga shoferët që ngasin me shpejtësi të madhe në rrugë. Ulf kujdeset shumë për Stora Mellösa, pasi ajo ka jetuar atje për mbi 40 vjet, dhe kujdeset veçanërisht për zonën përreth kishës lokale. Sipas tij, sinjalistika e vendit nuk është shumë efektive dhe nuk i tremb aspak shoferët të respektojnë kufirin prej 30 km / orë. Kështu, pasi i kishte përcjellë disa raporte komunës dhe autoriteteve pa marrë përgjigje, ai vendosi që duhej të bënte diçka.

Ai u frymëzua nga një postim që hasi rastësisht në rrjetet sociale. Në postimin në fjalë, një grua, pasi vajza e saj u përplas, u maskua si polic i t rafikut, duke drejtuar një tharëse flokësh drejt shoferëve. Kështu ai bëri të njëjtën gjë: vuri një jelek të verdhë, një kapelë dielli, mori tharësen e flokëve të gruas së tij dhe doli në rrugë.


U pozicionua në buzë të rrugës dhe filloi të shënjestronte çdo shofer që kalonte me tharëse flokësh. Për rreth një orë e gjysmë ajo frikësoi çdo shofer, të cilët ngatërruan Ulfin me një polic t rafiku. Sipas tij, shumë kanë filluar të ngadalësojnë apo edhe të frenojnë, në mënyrë që të mos marrin një gjobë.
Me sa duket truku i tij ka funksionuar vërtet, dhe shumë përdorues të webit e kanë parë atë si një njeri me një sens të fortë qytetar. Disa madje i kanë kërkuar të bëjë të njëjtën gjë edhe në zonat e tyre të banimit. Të tjerët, nga ana tjetër, filluan të pyesin nëse kjo zgjidhje ishte disi e paligjshme.

Mikael Cederblad, drejtuesi i grupit të departamentit të policisë së t rafikut në Örebro, ndërhyri në këtë drejtim. Burri konfirmoi se e gjithë kjo ishte me të vërtetë e ligjshme, përderisa ai nuk i ndaloi vërtet makinat dhe nuk u shfaq atje me një uniformë të vërtetë.

E rëndë/ COVID i merr jetën në moshë të re biznesmenit shqiptar

Një biznesmen shqiptar nga Kosova ka humbur jetës pas agravimit të gjendjes nga Covid-19. Lajmi për vdekjen e Faton Hotit është njoftuar nga deputetët e Kuvendit të Kosovës në rrjetet sociale të cilët i kanë shprehur ngushëllimet familjarëve të të ndjerit. Deputeti Sami Lushtaku ka shkruar në rrjetet sociale se Fatoni ishte një djalë i mirë dhe shumë i respektueshëm, dhe do të mbahet mend gjithmonë si i tillë.

“I trishtë është lajmi për vdekjen e hershme të afaristit nga Skenderaj, Faton Hoti. Fatoni ishte djalë shumë i respektueshëm e punëtor i madh. Kishte natyrë të hareshme e mirësjellje me të gjithë. Të tillë do ta kujtojmë gjithmonë. Në këto momente të rënda, u dërgoj ngushëllimet me të thella familjes Hoti, shoqërisë e dashamirëve. U prehtë në paqe!”, shkruan Lushtaku.


Balla merr dozën e dytë të vaksinës anti Covid/ Apel studentëve: “Mos hezitoni !”

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla ka marrë sot dozën e dytë të vaksinës anti-Covid-19. Balla i shoqëruar nga një një grup studentësh ju drejtua qendrës së vaksinimit në Elbasan për të kryer sipas tij, detyrën më të rëndësishme të momentit që është vaksinimi. Në fjalën e tij Balla i bëri apel të gjithë stundëtëve të shfrytëzojnë muajin e hapur për tju drejtuar qendrave të vaksinimit për tu vaksinuar.

Elbasan ,Së bashku me një grup studentësh sot ju drejtuam qendrës së vaksinimit për të kryer detyrën më të rëndësishme të momentit. Të vaksinohemi, mbrojmë veten, mbrojmë dhe të tjerët. Përfitoni nga muaji i hapur i vaksinimit, edhe shtatori do të jetë i tillë. Thirrja ime sot shkon për të gjithë studentët. Mos hezitoni! Bëni vaksinën dhe zhvilloni mësimin normalisht, deklaroi Balla


“Ne jemi një brez …që po kalon dhe për fat të keq, nuk do të kthehet kurrë…

Nga Samire Ademi Lutolli

“Ne jemi një brez që nuk do të kthehet kurrë.
Brezi që vetë shkonte në shkollë dhe kthehej nga shkolla në këmbë.
Një brez që shkruante detyrat e shtëpisë vetë në mënyrë që të dilnim në rrugë për të luajtur sa më shpejtë.
Një brez në të cilin djemtë luanin me klikerë dhe vajzat me llastik.. Ose luanim ndërmjet dy zjarresh çika e djem.
Një brez që kaloi gati gjithë kohën e lirë në rrugë.
Një brez që luante fshehtas kur errësohej.
Një brez që bënte ëmbëlsira e pite me baltë dhe hynte me këmbë në pellgje uji të rrugës.
Një brez që mblidhte mblidhte salveta në kuti bomboniere e kuti këpucash.
Brezi që i donte lëpirëset me bilbil për ti fryrë.
Një brez që bënte zinxhirë letre me duart e tyre.
Gjenerata e walkman -it, kasetës vhs, disketës … .


Një brez që mblidhte fotografi dhe kishte leksikone dhe libër të kujtesës.
Brezi që shikonte babanë si rregullonte televizorin ose e ndihmonte të rregullonte antenën.
Brezi që kur dikush dëgjonte lajmet duhej të rrinim të qetë. Fatmirësisht nuk kishte aq shumë si tani.
😛
Brezi që ndihmoi mamanë ndërsa bënte krofne me marmeladë..
Brezi që librat i merrnim në bibliotekë të shkollës dhe prisnim radhë derisa të vie Tom Sojeri i radhës.
Brezi që në pushimet e verës lexonim Veroren dhe së paku 5 libra të tjerë.
Brezi që anglishten mund ta mësonim vetëm në shkollë dhe vetëm nga librat e shkollës.
Brezi që prisnim mbrëmjen për të vetmin film vizatimor në orën 7 të mbrëmjes. Filma shqip mund të shikonim ndonjëherë vetëm nëse arrinim ta gjenim në ndonjë videoklub.
Një brez që qeshte me zë të ulët para se të shkonte në shtrat, në mënyrë që prindërit të mos e dinin që ishim ende zgjuar.
Një brez që po kalon dhe, për fat të keq, nuk do të kthehet kurrë.


Maks Velo: “Mendoja se kisha shokë artistë, por ata ishin përbindësha!”

Arkitekti dhe artisti tashmë i ndjerë Maks Velo akuzonte kolegët e tij artistë, të cilët e kishin raportuar në Sigurimin e Shtetit gjatë kohës së diktaturës. Velo e cilësoi Lidhjen e Shkrimtarëve një qendër të ish-Sigurimit të Shtetit, ku analizoheshin dhe kontrolloheshin të gjitha punimet artistike qoftë në letërsi, ashtu dhe në artet e tjera. Dhe ishin, sipas Velos, po artistët e Lidhjes së Shkrimtarëve, të cilët bënin analiza artistike dhe ideologjike të veprave artistike të kërkuara nga Sigurimi i Shtetit.


Duke cituar një emër të përveçëm, Llambi Blido, Maks Velo thoshte se ai kishte bërë 27 denoncime, të cilat i ka hedhur poshtë dhe Sigurimi i Shtetit si të pavërtetuara. Ai akuzon Edison Gjergon apo Safo Markon, të cilët edhe ishin të goditur nga Sigurimi i Shtetit dhe bashkëpunonin me të. Me trishtim dhe aspak optimist për të ardhmen, Maks Velo shprehet se nuk po i ndahet përndjekja dhe në ditët tona. Velo tregonte se pasi i kanë marrë shtëpinë e gjyshërve në Dardhë të Korçës, e kishin penguar të shkojë në fshatin e të parëve, madje duke e kërcënuar. Duke denoncuar edhe nivelin aktual në arte, Velo kërkonte veting si ai i gjyqtarëve, edhe për artistët. Por dëshpërimin më të madh arkitekti e lidh dhe me Teatrin Kombëtar. Sipas tij, vendimi për të prishur Teatrin Kombëtar dhe për të ndërtuar një Teatër të ri bashkë me një kompleks kullash, Maks Velo e cilësonte korrupsion të pastër. “Të ndërtosh kulla në këtë mënyrë në mes të kryeqytetit, në mes të Europës, është e turpshme”, shprehej Velo.

E bujshme/ Sky Sports: “PSG refuzon ofertën 220 milionë euro për Mbappen …nga Real Madrid

Paris Saint-Germaini ka refuzuar më shumë se 220 milionë euro nga Real Madridi për Kylian Mbappe – njofton Sky Sports. Klubi mbretëror ka qenë i lidhur gjatë gjithë verës me yllin francez, por deri më tani nuk ka arritur ta sigurojë. Gazetari i Sky Sports, Kaveh Solhekol, gjatë një emisioni ka thënë se në bazë të informacioneve që ai ka, PSG ka refuzuar ofertë mbi 220 milionë euro.

Kur kanë mbetur edhe pak orë deri në fund të afatit përfundimtar, duket që transferimi nuk ka për të ndodhur…


“Petulla katuni me të ik truni”/ Presidenti Meta publikon foton nga plazhi…

Jemi në ditën e fundit të gushtit dhe për Presidentin Ilir Meta pushimet ende nuk kanë përfunduar. Mbrëmjen e sotme ai është shfaqur buzë detit, duke shijuar petulla, një gatim tradicional.

Petulla katuni me të ik truni”. Pas një ecje të gjatë buzë detit, nuk mund t’u rezistoja petullave si të gjysheve tona, nga duart e këtyre njerëzve të thjeshtë punëtorë, që shërbejnë me kaq dashuri”, shkruan Presidenti Meta.