Champions: Përballje sheikësh në grupe, Juventus sfidon kampionët, Barcelona “makthin” Bayern, Milan në “grupin e ferrit”

Premtonte spektakël dhe kështu ndodhi. Shorti i Champions League për sezonin 2021-2022 prodhoi shumë grupe të forta, por ai i ‘ferrit’ është grupi B ku bëjnë pjesë Atletico Madrid kampione e Spanjës, Liverpool 6 herë fitues i këtij kompeticioni, Porto dhe Milan, që u rikthye në shtëpinë e kampioneve pas 7 vitesh. I pafat ‘djalli’në këtë short, por që pritej duke patur parasysh që mori pjesë nga vazo e katërt.


Dy përballje ‘miliardash’ do t’i prodhojë grupi A aty ku Manchester City ‘peshkoi’ Paris SG, që këtë merkato vere ka mbledhur ‘yjet’ e futbollit. Skuadrat e tjera që plotësojnë grupin janë Leipzig dhe Club Brugge.

Ndërkohë Interi, që është shortuar në grupin D ka pothuajsë të njëjtët rivalë si vitin e kaluar kur nuk mundi të kalonte grupin për të tretin vit radhazi. Zikaltërit që ishin në vazon e parë do të përballen me Real Madrid, Shakhtar Donestk dhe Sherif Tiraspol. Moldavët janë skuadra e kualifikuar për herë të parë në Champions League, ndërsa është kundërshtari i vetëm që Inter, Real Madrid dhe Shakhtar nuk kishin sezonin e kaluar në grup.

Në grupin E kampionët e Gjermanisë Bayern Mynchen janë shortuar me Barcelonën, Benfica-n dhe Dinamo Kiev. Në letër dy vendet e para që kualifikohen për në fazën tjetër duken të prenotuara, ndërsa Benfica dhe Dinamo Kiev do luftojnë për vendin e tretë që të dërgon në Europa League.


Interesant për të mësuar vendin e parë të kualifikuar është edhe grupi H. Kampionët e Europës në fuqi Chelsea kundërshtarin më të fortë kanë Juventusin. Lukaku do të kthehet sërish në Itali dhe rivalin më të madh do të ketë sërish klubin bardhezi. Dy skuadrat e tjera të grupit H janë Zenit dhe Malmo.

Në grupin F Villareal që sezonin e kaluar fitoi Europa League do të përballet me Manchester United, ndërsa të paktën në letër vendin e dytë do ta diskutojë me Atalanta-n. Grupin ndërkohë e plotëson Young Boys.

Dy grupet më më pak emra të mëdhenj janë C dhe G. Në grupin C bëjnë pjesë Sporting, Dortmund, Ajax dhe Besiktas. Sakaq në grupin G janë shortuar sëbashku Lille, Sevillia, Salzburg dhe Ëolsburg.


Grupi A

1-Manchester City

2-Paris SG

3-Leipzig

4-Club Brugge

Grupi B

1-Atletico Madrid

2-Liverpool

3-Porto

4-Milan

Grupi C

1-Sporting Lisbone

2-Borusia Dortmund

3-Ajax

4-Besiktas

Grupi D

1-Inter

2-Real Madrid

3-Shakhtar Donetsk

4-Sherif Tiraspol

Grupi E

1-Bayern Mynchen

2-Barcelona

3-Benfica

4-Dinamo Kiev

Grupi F

1-Villareal

2-Manchester United

3-Atalanta

4-Young Boys

Grupi G

1-Lille

2-Sevillia

3-Salzburg

4-Volsburg

Grupi H

1-Chelsea

2-Juventus

3-Zenit

4-Malmo