“Udhëtim 100% i sigurt në Angli ”/ Ja si trafikantët shqiptarë ‘bëjnë namin’ në TikTok dhe joshin të rinjtë

Inteligjenca e Britanisë së Madhe ka publikuar një raport ku thotë se 4 në 10 emigrantë janë shqiptarë. Shumica e trafikantëve i joshin emigrantët përmes rrjetit social TikTok. Ata publikojnë aty edhe çmimet dhe ofertat e tyre duke iu bërë thirrje emigrantëve që mund t’i kalojnë nga Franca për në Britani me gomone. Ata kanë paraqitur edhe një ofertë të çuditshme, ku i bëjnë thirrje shqiptarëve se mund t’i kalojnë falas për në Angli dhe se udhëtimi është 100 për qind i sigurt. Në ofertat që paraqiten në TikTok, trafikantët shkruajnë se kryejnë udhëtime nga Shkodra për në Dunkirk.

“Udhëtime të përditshme Shkodër në Dunkirk. Për më shume info DM (Direct Message).”Një tjetër shkruante: “

Një tjetër shkruante: “Udhëtoni çdo ditë. 100 për qind e sigurt.” Në publikimet e tyre shfaqen foto, video, dhe minibusëve që ofrojnë shërbimin së bashku me një ftesë të hapur për njerëzit që të regjistrohen duke u dërguar mesazhe trafikantëve, shkruajnë mediat britanike.

Një tjetër postim në TikTok tregonte një video të një shoferi minibusi teksa i cili thoshte se: “Djemtë sapo filluan udhëtimin për në Dunkirk. Thanx djema. Zoti ju ndihmoftë. Nxitoni! Informacionet i merrni në DM”.

Burimet e emigracionit në Shqipëri kanë raportuar se refugjatët që hyjnë në tratativa të tilla rrezikojnë të bien pre e bandave të trafikut të drogës.


Advertisement

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.