Spektakël në Zvicër/ Lopët e plagosura fluturojnë me helikopter nga livadhet në Alpe

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Zvicër, duke na kujtuar shpesh lojën e fëmijërisë ‘fluturon lopa’, por edhe na tregon përkujdesjen që autoritetet zvicerane tregojnë ndaj kafshëve. Disa lopë të plagosura në Zvicër janë transportuar nga livadhet e larta alpine zvicerane me helikopter. Rreth 10 lopë që ishin plagosur gjatë qëndrimit të tyre veror në livadhet e larta alpine u morën me helikopter nga kreshtat në rajonin Klausenpass në qendër të vendit rreth 1,950 metra mbi nivelin e detit. Lopët ishin të lënduara dhe nuk zbrisnin dot nga alpet përmes shtigjeve të krijuara. Pjesa tjetër e tufës prej 1.000 lopësh do të zbresë këtë fundjavë në zonën Urnerboden në kantonin qendror të Uri në paradën vjetore të gjedhit transmeton sky news


Advertisement

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.